niedziela , 26 maja 2024
Home / News / Darmowe narzędzia do tworzenia infografik

Darmowe narzędzia do tworzenia infografik


[ SEOWind.io - pisz treści które rankują się w TOPach ]

Tworzenie dobrych i interesujących treści nie może się ograniczać i zamykać wyłącznie do starannie przygotowanego tekstu. Nawet najlepszy tekst się nie sprzeda, jeżeli nie trafi do odpowiedniej publiczności lub nie będzie odpowiednio okraszony. Co zaś z odbiorcami, którzy cenią sobie prostotę przekazu i jego zwięzłość? Czy można im również przekazać wartościowe informacje w sposób ciekawy i dopasowany do ich preferencji? Oczywiście, pomogą w tym infografiki.

Tworzenie infografik

Infografiki zyskują coraz większą popularność i uznanie, choć ich skuteczność, działanie i wartość znane są od dość dawna. Aż dziw bierze, dlaczego tak mało dobrych infografik krąży po sieci. To świetny materiał nie tylko na budowanie własnego wizerunku eksperta, ale również doskonały materiał na jego wirusowe rozprzestrzenianie. Wystarczy rzut oka, by skupić uwagę odbiorcy (tekst tego nie potrafi). Poza tym, wystarczy kliknięcie by to znajomym udostępnić, a przez to zyskać niewiarygodne zasięgi.

Być może, problem z infografikami leży w konieczności ich przygotowania. Wiedza jest, pomysł jest, ale jak to teraz rozrysować? Jak to wszystko odpowiednio rozplanować i rozłożyć w przestrzeni, by rzeczywiście cieszyło oko i przyciągało uwagę? Niewątpliwie, potrzebny będzie do tego program graficzny, który pozwoli zilustrować podejmowane zagadnienie, a jednocześnie pomoże zrobić to ładnie. Do tego, potrzebny będzie grafik, który umie to wszystko zrobić… Otóż, program oczywiście, natomiast grafik niekoniecznie. Naturalnie, jeżeli jest możliwość skorzystania z jego pomocy, to dobrze. Bez grafika na pokładzie też się jednak da wykonać samodzielnie ciekawe i atrakcyjne materiały, a pomogą w tym specjalne programy, które w dodatku są bezpłatne. Wobec tych argumentów, po prostu musisz się tym zająć.

Pierwszym proponowanym programem, z którego warto skorzystać jest Piktochart.

Piktochart

Jest to jeden z najprostszych programów graficznych i jednocześnie najszybciej można się nauczyć jego obsługiwania. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że ma wiele materiałów darmowych w swoich zasobach. To z nich i na ich podstawie można budować własne propozycje, szablony i projekty. Program daje dodatkowo możliwość tworzenia raportów, banerów i prezentacji, a wszystko
z wykorzystaniem bogatego zasobu symboli, wektorów, ikon czy gotowych wykresów. Pozostaje ich tylko odpowiednie dobranie, dopasowanie i zestawienie w swoim projekcie.

Co ważne, gotowymi grafikami można się podzielić od razu za pośrednictwem sieci społecznościowych, co ma niebagatelne znaczenie. Gotowe projekty można również pobrać i wrzucić na stronę czy do innych przygotowywanych przez siebie materiałów. Wszystko wedle uznania.

Program jest darmowy, ma więc pewne ograniczenia. Jest nim na pewno znak wodny zamieszczany na każdym Twoim produkcie wykonanym za jego pomocą. Druga rzecz, to jakość. Jeżeli zależy Ci na wysokiej rozdzielczości, a plik ma być naprawdę duży, lepiej skorzystać z czegoś innego. Dlaczego? Piktochart nie słynie niestety z jakości, więc wybitnie precyzyjne grafiki, czy materiały do druku mogą tutaj słabo wyjść.

Venngage

To program dla miłośników gotowych szablonów, które wymagają głównie edycji. Oczywiście, każdy element tego szablonu można edytować do takiego stopnia, aż cały projekt uzyska ostateczny, pożądany wygląd. Co więcej, możliwości jest tak wiele podczas wspomnianej edycji, że uzyskana infografika może się naprawdę bardzo różnić od pierwotnie wykorzystywanego wzoru. To z jednej strony ogromne ułatwienie, ponieważ nie trzeba pracować nad rozplanowaniem. Z drugiej strony, istnieje ryzyko, że wybrany szablon może nie do końca odpowiadać wszystkim potrzebom.

Gotowy plik można zapisać w PNG lub eksportować do PDF i w takiej postaci wysłać na stronę lub do sieci społecznościowych – zgodnie z zapotrzebowaniem.

Easel.ly

Trzecim narzędziem, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę jest Easel.ly. Jest proste
w obsłudze, intuicyjne, nie oznacza wykonanych prac swoim znakiem wodnym i ma bardzo bogate zasoby. Tworzenie infografiki w tym programie podzielone jest na etapy. Na przykład, pierwszym jest wybór tła do grafiki. Dopiero po dokonaniu wyboru można przejść do zasobów i z pośród dostępnych elementów wybierać najlepsze i rozmieszczać je wedle własnego uznania.

Wszystkie dostępne w programie elementy można swobodnie modyfikować, edytować i zmieniać. Są pogrupowane, więc ich poszukiwanie jest przyjemne i proste. Program został stworzony z myślą
o jego użytkownikach i o tym, by ułatwić im pracę maksymalnie i tak też właśnie działa. Jego wadą jest niewątpliwie to, że nie obsługuje poprawnie polskich znaków. Nie ma też możliwości stworzenia wykresu, co w wielu sytuacjach może być wręcz wykluczające.

Visualize.me

Zestawienie zamyka bardzo interesująca propozycja, również darmowa i niezwykle prosta
w obsłudze, a do tego bardzo przydatna. Visualize.me to program, w którym stworzyć można infografikę w dużej mierze opartą na tekście. Może posłużyć na przykład do atrakcyjnego
i wizualnego stworzenia życiorysu, czy bardziej popularnego CV. Dzięki specjalnym modułom, które można wykorzystać, przygotowany w ten sposób dokument będzie się nie tylko wyróżniał, ale też doskonale prezentował i wyrażał niebanalny i niepowtarzalny charakter. Jeżeli CV ma zapewnić wyróżnienie się w tłumie, a tym samym zwiększyć szanse na znalezienie pracy, to stworzone z tym programem, z pewnością ten efekt osiągnie. Dodatkowy atut programu docenią osoby, które są zarejestrowane na LinkedIn, ponieważ program zaciąga dane zamieszczone w profilu i automatycznie zamieszcza je w tworzonym formularzu. Nie może być łatwiej.

Tworzenie infografik to jak widać zadanie nie tylko proste, ale również bardzo przyjemne, rozwijające i twórcze. Przy tym, jego efekt może się okazać naprawdę dobrym posunięciem i pomóc wypromować markę lub samego twórcę w szerszej społeczności działającej w sieci.

O Azteq Azteq

Zobacz również

Jak wypozycjonować kanał na YouTube

YouTube to druga co do wielkości platforma wyszukiwania na świecie. Z tego powodu, każdy twórca …