niedziela , 8 września 2024
Home / News / Facebook / Facebook Live – Praktyczne Wskazówki na Udaną Transmisję

Facebook Live – Praktyczne Wskazówki na Udaną Transmisję


[ SEOWind.io - pisz treści które rankują się w TOPach ]

Facebook live bardzo szybko pnie się w kierunku najpopularniejszego narzędzia do prowadzenia transmisji na żywo. Zarówno dla celebrytów jak i zwykłych użytkowników tego portalu. Z reguły to co jest już standardem za tzw. wielką wodą, u nas stawia pierwsze kroki z niemałym opóźnieniem. Na szczęście coraz bardziej zaciera się ta granica i mamy możliwość przeżywania prawdziwej internetowej rewolucji 21 wieku. Żeby nie zostać w tyle, warto być na bieżąco z aktualnościami i stosować się do obecnych trendów, a nawet próbować je wyprzedzać.
Facebook Live to funkcja którą teoretycznie każdy zna, ale mało kto używa, a jeszcze mniej osób robi to poprawnie. Jeszcze przez jakiś czas temu była dostępna tylko dla wybranych, a dzisiaj już każdy z nas może transmitować to co dzieje się zarówno w jego domu, firmie czy ogródku działkowym. Warto zatrzymać się na chwilę przy tym, by zobaczyć jakie są możliwości i w jaki sposób możemy je dobrze zastosować. Zanim jednak zaczniesz nadawać na żywo przyda Ci się kilka wskazówek, oto i one:

 

Dodaj dobry opis. . Przed rozpoczęciem transmisji zostaniesz poproszony przez portal o podanie opisu filmu. Jest to bardzo ważne, ponieważ na jego podstawie potencjalni widzowie podejmą decyzję, czy oglądać Twój live. Jest to odpowiednik nagłówka artykułu lub tytułu wpisów na blogu. Możesz zmienić ten opis później po zakończeniu wideo, aby był bardziej odpowiedni dla osób oglądających powtórkę. Tak naprawdę może być to kilka słów, ale ich siła jest potężna. Bo to właśnie od Twojego opisu zależy czy użytkownik zechce poświęcić Ci kilka chwil czy też będzie scrollował dalej, pomijając Twój stream.

 

Czas ma znaczenie.

10 minut – co najmniej tyle czasu powinna trwać transmisja live, czytamy na stronie Facebooka. Oczywiście warto nie ograniczać się do minimum.  Dlatego im dłuższa jest nasza transmisja, tym większy zasięg możemy wygenerować. Odpowiedni czas jest potrzebny do stworzenia odpowiedniego audytorium. Oznacza to, że im dłużej będziesz na live, tym więcej osób zobaczy Twój film w swojej ścianie. Oznacza to, że możesz przez chwilę rozmawiać z samym sobą, co może wydawać się niezręczne. Wiele osób może zrezygnować z wideo live w ciągu pierwszych kilku minut z tego powodu. W ciągu tych kilku pierwszych minut, kiedy dołączają do Ciebie nowe osoby, poproś ich o przedstawienie się w komentarzu, napisaniu skąd Cię oglądają i tym podobne. Jeśli zaplanujesz tylko 10 minutową transmisję albo jeszcze krótszą, dobiegnie ona końca zanim niektórzy zdążą się o niej dowiedzieć. Warto dokładnie przemyśleć o czym będziemy mówić i co prezentować, tak by zoptymalizować czas trwania naszej transmisji.

1

Promuj przed transmisją. Możliwości masz naprawdę bardzo dużo. Jeśli posiadasz użytkowników na Twitterze, Instagramie, Snapchacie czy innym kanale Social Media warto kilka dni wcześniej dodać informację o nadchodzącej transmisji. W ten sposób możesz zyskać dodatkową publiczność, która może być zainteresowana tym co będziesz prezentował poprzez narzędzie jakim jest Facebook Live. Dodaj dokładną datę oraz godzinę by użytkownicy mogli zarezerwować czas tylko dla Ciebie. Wykorzystaj do tego zarówno obrazy, gify, krótkie filmiki jak i inne możliwości by poinformować o nadchodzącej transmisji.2

Kamera, akcja!

Jeśli chcesz zrobić live na Facebooku, najlepiej zrób to z aplikacji Facebook na swoim telefon.

Ewentualnie, jeśli korzystasz z aplikacji Pages na Facebooku, aby zaktualizować swoją stronę, lub jesteś zweryfikowanym fanpage na Facebooku, możesz to zrobić z aplikacji Facebook Mentions. Facebook Mentions daje znacznie większe zasięgi transmisji live na Facebooku niż inne aplikacje. Bez względu na to, z jakiej aplikacji korzystasz – poszukaj ikony “Opublikuj”. Na następnym ekranie znajdź ikonę Live Video (mała ikona osoby z kołami wokół głowy). Kliknij to. Na kolejnej stronie możesz wprowadzić opis swojego wideo. Aplikacja pokaże Ci również, czy twoje połączenie internetowe będzie wystarczająco silne, abyś mógł zacząć prowadzić live na Facebooku. Jeśli masz dobre połączenie, przycisk zmieni kolor na niebieski i możesz nacisnąć “uruchom”. Zobaczysz odliczanie od 3 do 0 i możesz rozpocząć transmisję.

No właśnie, a gdzie jest światło ? To element który może wydawać się mało istotny, ale jakże ważny. Jeśli Twoje oświetlenie nie będzie spełniać minimalnych wymagań, użytkownicy nie zwrócą na Ciebie uwagi, a przyjemność oglądania będzie znikoma. Zbyt ciemny ekran, i niewyraźny obraz mogą zniechęcić do poświęcenia uwagi i zatrzymania się chociażby na kilkanaście sekund. Oczywiście nie szukaj profesjonalnych lamp i innych drogich elementów by stworzyć mini studio telewizyjne. Przy odrobinie kreatywności z pewnością dasz radę zaprezentować się tak, by oglądający Cię ludzie z chęcią słuchali to co masz im do powiedzenia.

Pod koniec audycji na smartfonie pojawi się mały wykres, który pokazuje, ile osób obejrzało transmisję na żywo, ile osób napisało komentarze, ile polubiło i ile zdobyłeś udostępnień. Pokazuje również, w której części live wideo następowały spadki liczby widzów lub wzrosty. Zwróć na to uwagę i wyciągnij wnioski na przyszłe transmisje.

Szybkość WiFi. Podobnie jak w przypadku powyższego elementu jakim jest światło, prędkość naszego internetu ma ogromne znaczenie. Sam byłem ostatnio świadkiem tego jak podczas organizowanego webinaru liczba użytkowników przerosła oczekiwania organizatorów i zacinający się obraz wraz z dźwiękiem okazały się totalną porażką mimo iż przemawiał Gary Vaynerchuk…. Można się domyślać jaka będzie reakcja naszego widza, który po kilkunastu sekundach zwątpi w transmisję… Jeśli użytkownicy będą mieć problem ze zrozumieniem Ciebie i odbiorem prawidłowego obrazu, przykucie ich uwagi podczas naszej transmisji może okazać się jeszcze trudniejsze. Zadbaj o poprawną prędkość internetu by uniknąć zawodu i niespodzianek spowodowanych Twoim łączem.

Kto późno przychodzi ten sam sobie szkodzi. Może w tym przypadku, nie stosuj się do tego powiedzenia. 2 minuty wstępnej pogadanki nikomu nie zaszkodzi, a czasami może pomóc wszystkim tym których coś zatrzymało. Nikt z nas nie lubi słuchać wypowiedzi od połowy, więc staraj się również pamiętać o spóźnialskich. Dlatego krótkie wprowadzenie do głównego tematu transmisji, sprawdzenie odbioru i kontaktu z oglądającymi może okazać się dobrym krokiem.

Bądź sobą. Ten aspekt może wydawać się banalny, ale warto o tym pamiętać, bo ludzie w przeciągu kilku sekund wyczują brak autentyczności. Naturalne zachowanie zostanie odebrane najlepiej przez naszą publiczność, co może zaowocować w dalszych relacjach. Poprzez takie zachowanie stworzysz swoją oryginalną osobowość, a ludzie będą kojarzyć Cię nawet po samym sposobie mówienia.

Stabilizacja obrazu. Warto zadbać o to by uwaga naszych widzów nie była rozpraszana niestabilnym obrazem. To kolejny ważny czynnik od strony technicznej, który powinien zostać uwzględniony podczas planowania transmisji na żywo. Statyw z książek czy pudełek od pizzy ? Wybór należy do Ciebie, bo jeśli coś działa, to nie jest głupie.

Musimy pamiętać, że nasi potencjalni odbiorcy zobaczą w pierwszej chwili nasz live na Facebooku bez dźwięku, dopóki nie klikną filmu. Więc wszystko, co ma jakiś wizualny urok, przyciąga uwagę i wzbudza trochę ciekawości, pomoże uzyskać większą liczbę odbiorców. Innym aspektem atrakcyjności wizualnej jest to, że może on zatrzymać odbiorców na dłużej przy Twoich filmach. Takim wizualnym elementem może być tło za nami, jakiś ładny krajobraz, fototapeta i tym podobne. Zupełnie innym poziomem live na Facebooku jest nadawanie z kilku kamer. Większa perspektywa może zainteresować większą grupę odbiorców. Możemy korzystać z różnego rodzaju aplikacji, które przeniosą nasze transmisje na wyższy poziom. Takie aplikacje pozwalają na przełączanie na żywo kamer (możesz skonfigurować kamery internetowe, urządzenia iOS, a nawet inne profesjonalne kamery z poziomu karty przechwytującej i przełączać je na żywo), dodawanie tytułów kanału lub identyfikatora Twitter lub Snapchat na ekranie podczas nadawania, dodawanie przejścia, podczas przełączania kamer, udostępnianie ekranu i wiele, wiele innych.

Dźwięk. Mnóstwo osób podczas prowadzenia transmisji nie zwraca uwagi na dźwięk, a przecież jest on równie ważny jak i obraz. Dlatego powinien być jak najlepszej jakości, tak by wypowiadane przez Ciebie słowa można było zrozumieć bez najmniejszego problemu. Przed startem, sprawdź swoje „brzmienie” czy aby na pewno jest takie jak być powinno.

Kontekst. O wszystkim, czyli o niczym. Tak można określić niejedną transmisję w której prowadzący je ludzie próbują opowiedzieć o zbyt dużej liczbie wątków. Z tego powodu warto wcześniej zastanowić się co będzie głównym motywem przewodnim i czego będziemy się trzymać podczas naszej całej wypowiedzi. Jeśli planujesz transmitować trening z fitnessu daj znać wcześniej na czym najbardziej się skupisz tego dnia. Możesz przygotować sobie listę punktów które zechcesz poruszyć. Oprócz tego, że Twój przekaz będzie miał odpowiedni porządek oraz spójność, pozwoli Ci również na pewniejsze wystąpienie.

Przed transmisją live na Facebooku warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jakie mamy Call To Action dla naszych odbiorców? Co jest ważne dla naszych odbiorców do których chcemy dotrzeć? Co sprawi, że zainteresujemy naszych odbiorców, tak by chcieli oglądać nasze następne live na Facebooku?

Zaangażuj się. Pamiętaj, że organizujesz transmisję dla swoich widzów nie dla siebie. Dlatego okaż zainteresowanie i spróbuj zaangażować swoją publiczność. Możesz zrobić to w bardzo łatwy sposób poprzez odpowiedzi na pytania zadawane w formie komentarzy podczas Twojej transmisji. Odpowiedzi na pytania możesz kierować bezpośrednio do ich nadawcy używając przy tym jego imienia. Chyba nie ma lepszego sposobu na personalizację, a to duży plus dla Ciebie. Zyskasz przychylność swojej widowni, nawiążesz kontakt i wejdziesz z nimi w relacje, a przecież o to nam wszystkim chodzi – budowanie relacji. Prawda?

Transmisje live na Facebooku dają ogromne możliwości interakcji z Twoimi widzami. Możesz zadawać pytania swoim widzom i uzyskać ich natychmiastowe odpowiedzi w komentarzach. To również ty możesz odpowiadać na pytania, które będą padały od Twoich widzów. Oczywiście dzieje się tak tylko wtedy, gdy przejmujesz inicjatywę i nawiązujesz kontakt ze swoimi widzami. Bardzo ważne jest, aby od samego początku Twojej relacji live facebook pokazywać swoje zaangażowanie.

Co można robić na live by zwiększyć interakcję z widzami?

  • Pozdrów widzów z imienia lub nicku
  • Zapytaj swoich widzów, gdzie oglądają twój live
  • Przygotuj się na krótkie przedstawienie, kim jesteś, jak wygląda twoje życie i tym podobne
  • Przygotuj się na kilka pytań, które możesz zadać swoim widzom (na temat omawiany w transmisji i poza tematem)
  • Daj sygnał swoim widzom, że jesteś gotów odpowiedzieć na wszelkie pytania
  • Nagradzaj dobre komentarze i zachęcaj widzów do dzielenia się własnymi odpowiedziami na pytania innych ludzi
  • Poproś widzów, by podzielili się przykładami, o których mówisz.
  • Możesz nawet zaproponować nagrodę dla najlepszego komentatora

 

Sprawdź swoje połączenie przed transmisją – przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego przed transmisją warto nawet dwa razy sprawdzić swoje połączenie i przetestować jakość nadawania. W tym celu wykorzystaj możliwość ustawienia opcji „Tylko ja” w gronie odbiorców. Pamiętaj również o tym by później przywrócić ustawienia jako „Publiczne”. Po próbie generalnej będziesz spokojniejszy, kiedy zaczniesz już nadawać na żywo. Z pewnością pozwoli Ci to na lepsze i pewniejsze wystąpienie przed kamerą.

Facebook nie pozwoli ci transmitować live, dopóki nie ustali, że masz silne połączenie, które jest odpowiednie. W trakcie transmisji możemy zauważyć, że obraz i dźwięk są transmitowane z małym opóźnieniem. Dobrze mieć tego świadomość, na przykład podczas zadawania pytań do widzów. Musi upłynąć kilka sekund zanim widzowie usłyszą Twoje pytanie i napiszą swoją odpowiedź w komentarzu. O możliwych opóźnieniach pamiętajmy również podczas zamykania transmisji live na Facebooku i żegnaniu się z widzami.

W razie zerwania połączenia, nie przerywaj nadawania. Facebook automatycznie odświeża połączenie i prawdopodobnie znów będziesz w kontakcie ze swoją publicznością. W innym wypadku pozostanie Ci tylko zapis nagranego fragmentu do momentu rozłączenia się.3

Powiadomienia o transmisjach na żywo. Jeśli chcesz by Twoi widzowie byli informowani o kolejnych transmisjach, poproś ich o włączenie powiadomień Twojej aktywności. Wtedy przy kolejnej okazji pojawi im się informacja o nowej transmisji. W taki sposób będziesz mógł zbudować swoją stałą widownię.4

Zbudowanie stałej widowni jest jednym z trudniejszych zadań jakie stoją przed Tobą, zwłaszcza jeśli nie masz zbyt wielu obserwujących na swojej stronie na Facebooku. Swój live możesz promować w następujący sposób:

  • Wysyłaj pocztą e-mail wiadomość z linkiem do swojej strony na Facebooku
  • Promuj swoją stronę na Twitterze
  • Przygotuj informację na Instagrama ogłaszającą, że masz zamiar rozpocząć transmisję (krótkie wideo na Instagramie może dać ludziom przedsmak tego, co będą mogli zobaczyć na live)
  • Opublikuj posta na Facebooku informującego o tym, kiedy będziesz nagrywał live

Większość z tych działań będzie miała lepszą skuteczność, jeśli wykonasz je krótko przed uruchomieniem transmisji. Ludzie nie lubią zbyt długo czekać.  Dopiero, kiedy rozwiniesz swoje transmisje i  relacje live facebook będą o tej samej porze każdego dnia lub tygodnia, możesz oczekiwać wiernych widzów, którzy będą czekali na transmisję. Wsparciem mogą okazać się również twoi widzowie. Poproś swoich widzów o udostępnianie Twojej relacji live na Facebooku, jeżeli temat wydaje im się interesujący.

Zmiana perspektywy. W celu urozmaicenia przekazywanego obrazu możesz podczas całego nadawania przełączać się pomiędzy przednią a tylną kamerą Twojego smartfona. W ten sposób będziesz mógł pokazać przestrzeń wokół siebie z nieco innej perspektywy. Oczywiście takie działanie jest zalecane jak wiele innych w granicach rozsądku. Przełączanie się co 10 sekund prawdopodobnie spowoduje, że użytkownicy opuszczą Twój stream.

Zapisz swój stream. Ktoś przegapił Twoją transmisję a chciałbyś go zachęcić do obecności podczas kolejnej ? Żaden problem, Facebook umożliwia zapis prowadzonej przez Ciebie transmisji. Dlatego zrób to z myślą o tych których ominął stream, bądź dla użytkowników chcących jeszcze raz wysłuchać to co miałeś im do przekazania. Oprócz Twojej widowni możesz sam obejrzeć jeszcze raz wideo, by wyciągnąć wnioski w celu ulepszenia swojego wystąpienia.

Obserwacja innych. Analiza i obserwacja konkurencji dla praktycznie wszystkich firm jest koniecznością. Również i w przypadku transmisji na żywo powinniśmy obserwować jak robią to inni, a w szczególności ci których statystyki pną się potężnie w górę. Stosując ich rozwiązania może sami znajdziemy złoty środek na idealną transmisję, która przyciągnie tysiące użytkowników.

Analizuj. Warto również zaglądać do statystyk związanych z naszą transmisją. Znajdziesz tam takie informacje jak: czas oglądania, zasięg, reakcje w formie komentarzy i udostępnień oraz wiele innych przydatnych rzeczy. Pomoże Ci to w procesie optymalizacji kolejnych działań na żywo. Być może wideo okazało się za długie, bądź ewidentnie za krótkie.

Warto użyć statystyk strony na Facebooku, aby określić, kiedy najwięcej Twoich obserwatorów jest online. Pozwoli to wybrać najlepszą porę na prowadzenie transmisji czy odpowiadanie na pytania na live na fb.

Podsumowując, przy kolejnej transmisji na żywo warto eksperymentować. Możemy nadawać w różne dni tygodnia o dowolnych godzinach, prezentując najróżniejsze treści w wybranej przez nas formie. W ten sposób dowiemy się kiedy najlepiej poświęcić czas na tego typu działania, i czy przekłada się on na obecność naszej publiczności. Dodatkowo warto spróbować różnych ujęć niż tylko nadawanie przez przednią kamerę. Możesz poprosić kogoś z rodziny lub swojego współpracownika o to by zajął chwilową rolę operatora kamery, bądź po prostu użyć statywu. Wszystkie rozwiązania warto na bieżąco monitorować a co najważniejsze, wyciągać z tego należyte wnioski. W ten sposób będziemy mogli ulepszać nasze transmisje, co przełoży się na większe korzyści płynące z korzystania narzędzia jakim jest Facebook Live.
Facebook na chwilę obecną jest potężnym gigantem, a przedstawione jego kolejne możliwości podczas konferencji F8 świadczą wyraźnie o tym, że to dopiero początek prawdziwej ery oraz wizji internetu Marka Zuckerberga. Facebook Live z pewnością ma ogromny potencjał i tak jak w przypadku innych rozwiązań z pewnością w przyszłości stanie się dla nas codziennością. Dzielnie walczy z konkurencyjnym produktem od Twittera jakim jest Periscope czy też Meerkatem. Z pewnością będzie chciał zyskać przewagę wykorzystując swoją obecną pozycję, w końcu 1,5 miliarda aktywnych użytkowników robi wrażenie. Dlatego warto już dziś zrozumieć sposób działania i możliwości jakie daje nam Facebook Live.

O Azteq Azteq

Zobacz również

Jak wypozycjonować kanał na YouTube

YouTube to druga co do wielkości platforma wyszukiwania na świecie. Z tego powodu, każdy twórca …