piątek , 22 marca 2024
Home / News / GoldenLine i Profil Zawodowy

GoldenLine i Profil Zawodowy


[ SEOWind.io - pisz treści które rankują się w TOPach ]

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa networking. Jest to nawiązywanie relacji biznesowych, podtrzymywanie kontaktów, budowanie profesjonalnych relacji oraz wymiana wiedzy i doświadczenia w biznesie. Networking zdobywa coraz większe uznanie i znaczenie w Polsce, zwłaszcza wśród młodych przedsiębiorców.

GoldenLine – Polski lider w networkingu

Największym polskim serwisem networkingowym jest GoldenLine. Założony w 2005 roku posiada ponad 2,5 miliona aktywnych użytkowników. Co miesiąc odwiedza go około 2 milionów użytkowników. Został uplasowany przez Alexa Internet na 135 pozycji w rankingu najbardziej popularnych stron. GoldenLine to właściwe miejsce dla osób planujących swoją karierę i rozwój zawodowy. Obecnie media społecznościowe dają nam znacznie więcej możliwości niż tradycyjne CV.

Jak założyć i prowadzić swój profil zawodowy na GoldenLine?

Rejestracja na profilu GoldenLine jest całkowicie darmowa. Na podstronie rejestracji wprowadzamy podstawowe dane osobowe i ustalamy nasze hasło dostępu. Zgodnie z regulaminem serwisu każdy użytkownik może posiadać tylko jedno konto. Istnieje również możliwość połączenia profilu GoldenLine z profilem na Facebooku. Po założeniu konta wprowadzamy pozostałe dane osobowe i wgrywamy zdjęcie profilowe. Warto podejść do wyboru zdjęcia profesjonalnie. Śmieszne selfie z filtrami Snapchata będzie dyskwalifikowało nasz profil w oczach rekruterów i head hunterów. GoldenLine daje możliwość zaprezentowania rekruterom prowadzonych przez nas stron czy blogów. Odnośnik do naszej strony internetowej lub bloga będzie widoczny na naszym profilu. Każdy użytkownik, który poszukuje nowej pracy powinien zaznaczyć na swoim profilu opcję „Szukam pracy”. GoldenLine posiada funkcjonalny kreator CV, w którym wykonamy profesjonalne Curriculum Vitae. Musimy jedynie wprowadzić odpowiednią treść do poszczególnych rubryk, a GoldenLine wygeneruje nasze CV. Musimy pamiętać, aby nasze CV był spójne z prezentowanym profilem zawodowym.

GoldenLine jest portalem społecznościowym, możemy dodawać znajomych ze szkoły, z uczelni, czy z pracy tworząc tym samym naszą sieć kontaktów. Naszych znajomych możemy dodawać na dwa sposoby. Szukać ich przez wyszukiwarkę na stronie  wpisując imię i nazwisko naszego znajomego lub wysłać zaproszenia do osób znajdujących się w liście kontaktów konta pocztowego. GoldenLine będzie sugerował nam kontakty na podstawie ukończonych szkół czy miejsc pracy. Na GoldenLine, podobnie jak na LinkedIn można dodawać do znajomych rekruterów. Headhunterzy w naszych kontaktach zwiększają naszą szansę na lepszą pracę i rozwój kariery.

Warto dołączać do różnych grup na portalu. Poprzez wyszukiwarkę wpisujemy słowa kluczowe dotyczące naszej branży, np. copywriting czy webdeveloper.  Uczestniczenie w dyskusjach na grupach jest dobrą okazją do wymiany informacji, poglądów i doświadczeń z ludźmi o podobnych zainteresowaniach czy pracujących w tej samej branży co my. Grupy dyskusyjne pozwalają na rozszerzenie naszej sieci kontaktów zawodowych. Poszczególne grupy mają swoje wewnętrzne regulaminy, których uczestnicy muszą przestrzegać.

Jak znaleźć pracę przez Goldenline?

GoldenLine daje możliwość znalezienia nowej pracy i rozwoju swojej kariery. Wchodząc na zakładkę Oferty pracy znajdziemy setki aktualnych i dostosowanych do nas ofert. Oferty możemy wyszukiwać po lokalizacji, słowach kluczowych lub stanowisku. Innym sposobem na znalezienie pracy przez GoldenLine jest bezpośredni kontakt z rekruterami. Rekrutrzy obok imienia i nazwiska mają żółtą lupkę. Warto kontaktować się z rekruterami, którzy odwiedzali nasz profil. Możemy rozpocząć konwersację i zaproponować przesłanie CV i innych potrzebnych do rekrutacji dokumentów.

W znalezieniu pracy może pomóc nam nasza sieć kontaktów. Niektóre firmy podczas rekrutacji bazują na Friendhuntingu. Friendhunting, jest połączeniem headhuntingu i znajomości danej osoby. Dzięki tej metodzie rekrutacji, pracownicy polecają swoich znajomych lub członków rodziny jako kandydatów do pracy. Oczywiście nie polega na nepotyzmie, tylko na znalezieniu wartościowego pracownika. Osoba rekomendowana przez pracownika przejdzie przez wszystkie standardowe etapy rekrutacji. Naszą sieć kontaktów możemy rozszerzać nie tylko o naszych znajomych z pracy i uczelni. Możemy wymieniać się wiadomościami ze specjalistami i dodawać ich do naszej sieci kontaktów. Na przykład napisać wiadomość, która będzie odpowiedzią na artykuł specjalisty. Zbudowanie dobrej relacji zwiększa szansę naszą szanse na polecenie.

Kolejnym sposobem na znalezienie pracy w wybranej firmie jest zaznaczenie opcji „Chcę tu pracować” na profilu pracodawcy. Prawdopodobnie firma nie będzie w trakcie rekrutacji, lecz przed rozpoczęciem nowego naboru rekrutrzy z działu HR przeglądają zgłoszenia nadesłane przez zainteresowanych.

Jak zostać zauważonym przez rekruterów na GoldenLine?

Internet jest już kluczowym narzędziem do poszukiwania pracy i pracowników. Zbudowanie właściwego wizerunku w sieci zwiększy szansę na kontakt ze strony rekruterów. W pierwszej kolejności należy uzupełnić profil zawodowy na GoldenLine. Profile, które nie posiadają wszystkich informacji rzadko są brane pod uwagę podczas rekrutacji. Warto dodać opis naszych obowiązków jakie pełniliśmy na naszych stanowiskach. Według danych GoldenLine, rekruterzy chcą wiedzieć na jakich stanowiskach pracowaliśmy, ale również jakie były nasze najczęściej wykonywane obowiązki.

Rekruterzy zwracają uwagę na nasze umiejętności. Najważniejsze są „twarde” umiejętności takie jak znajomość języków obcych, umiejętność sporządzania dokumentacji, prowadzenia księgowości czy programowania. W następnej kolejności brane są pod uwagę takie umiejętności jak umiejętność pracy w grupie, w stresie, komunikatywność, umiejętność zarzadzania pracy zespołu.

Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy należy dodać swoje specjalizacje. Od wielu lat rynek pracy potrzebuje specjalistów w danych dziedzinach. Jeżeli jesteśmy specjalistami w programach JAVA czy PHP zaznaczmy to na swoim profilu. Jeżeli ukończyliśmy różnego rodzaju szkolenia, posiadamy certyfikaty itp. umieśćmy to na naszym profilu

Ważną rolę na naszym profilu zawodowym będzie pełnić podsumowanie zawodowe. W kilku zdaniach (5-6 zdaniach) musimy opisać siebie jako potencjalnego pracownika, który  odpowiada potrzebom pracodawcy.

GoldenLine czy LinkedIn?

Te dwa portale zdominowały w Polsce sposób poszukiwania pracy i pracownika. Zarówno LinkedIn jak i GoldenLine mają swoją specyfikę, którą warto znać.

GoldenLine od momentu wejścia do Polski międzynarodowego serwisu z Kalifornii notuje spadek użytkowników, lecz cały czas jest znaczącym portalem w Polsce. Kim są użytkownicy GoldenLine? Jak wykazują statystyki użytkownicy tego portalu mają średnie lub wyższe wykształcenie, pochodzą ze wsi lub dużego miasta i są w wieku od 25 do 34 lat. Poprzez GoldenLine odbywają się rekrutacje głównie na stanowiska nie wymagające wysokich specjalizacji czy doświadczenia.

LinkedIn jest międzynarodowym portalem skupiającym pracodawców i pracowników. Poprzez ten portal najczęściej są poszukiwani są wysoko wykwalifikowani specjaliści (na przykład z branży IT) lub osoby do kierowniczej kadry wysokiego szczebla.  Zaletą tego profilu jest możliwość tworzenia eksperckich blogów, czy połączenie z portalem SlideShare, który pozwala na zamieszczanie prezentacji i dokumentów. Użytkownicy to głównie osoby w wieku 24-35 lub starsze bardziej wykształcone i znające języki. Wśród użytkowników przeważają kobiety. Większość użytkowników pochodzi z dużych miast.

Który portal wykorzystać do zmiany pracy? Wszystko jest zależne od naszych potrzeb. Jeżeli chcemy znaleźć pracę wysoko wykwalifikowanego specjalisty np. z braży IT w międzynarodowej korporacji warto wykorzystać możliwości LinkedIn. Jeżeli szukamy pracy w polskiej firmie jako pracownik administracyjny warto korzystać z GoldenLine.

O LukaszZelezny

Prelegent, trener, autor. Head of Organic uSwitchUK. Zajmuje się SEO, PPC i mediami społecznościowymi. Prywatnie fan podróżowania, drum and bassu i szkockiej.

Zobacz również

Jak wypozycjonować kanał na YouTube

YouTube to druga co do wielkości platforma wyszukiwania na świecie. Z tego powodu, każdy twórca …