środa , 17 kwietnia 2024
Home / Jak znaleźć więcej czasu na prowadzenie bloga ?

Jak znaleźć więcej czasu na prowadzenie bloga ?

Prowadzenie bloga jest czasochłonne, a w szczególności gdy chcemy systematycznie dostarczać czytelnikom nowe i ciekawe wpisy. Znalezienie czasu na takie wyzwanie jest nie lada wysiłkiem zarówno dla początkujących copywriterów jak i dla tych z większym doświadczeniem. W obydwu przypadkach ilość odpowiedniego czasu jaka powinna być przeznaczona na pisanie może okazać się bardzo różna, a znalezienie go będzie indywidualne dla każdej ze stron. Warto przemyśleć plan naszego dnia a także i tygodnia by dostrzec z jakich czynności powinniśmy zrezygnować, a na które przeznaczamy zdecydowanie za dużo czasu. Poprzez systematyczne zwiększanie liczby poświęcanego czasu na prowadzenie bloga, osiągniemy taki poziom, w którym bez obaw będziemy mogli tworzyć nowe treści. Przedtem warto jednak zapoznać się z kilkoma radami, które z pewnością pomogą Ci uporać się z brakiem czasu na prowadzenie bloga. Przyjrzyj się im bardzo dokładnie.

Wstawaj wcześniej.
Powiedzenie kto rano wstaje temu Pan Bóg daje raczej nie zostało stworzone bez powodu. Jeśli mamy tak napięty grafik, że ciężko do niego dodać czas na prowadzenie bloga, to zastosowanie tej rady może okazać się kluczowe. Zdecydowana większość z nas lubi pospać dłużej, ale czy takie cechy posiada prawdziwy Hustler (wyjaśnienie słowa Hustling: https://www.youtube.com/watch?v=PIJElPStJpg)? Jeśli chcemy by nasz blog naprawdę się rozwijał musimy dodawać wpisy systematycznie. To z pewnością będzie Twój jeden z wielu ważnych kroków jakie zrobisz w celu rozwoju własnej marki bądź samego siebie.

Znajdź swoją publiczność.
Pisanie do każdego o wszystkim czyli o niczym, jest największym błędem jaki możesz popełnić tworząc treści na swój blog. Prowadzenie twojego bloga okaże się łatwiejsze jeśli znajdziesz odpowiednią niszę do której będziesz kierował swoje wpisy. Znając ich problemy oraz to jakiego rodzaju artykuły najczęściej ich interesowały da Ci możliwość łatwiejszego tworzenia contentu w zdecydowanie krótszym czasie. Jeśli znasz rozwiązanie czyjegoś problemu, bez najmniejszego trudu opiszesz sposób w jaki można go rozstrzygnąć.

Twórz krótkie wpisy.
Decydując się na taki krok musisz pamiętać o złotej regule dotyczącej przewagi jakości nad ilością. Tworzenie tekstów zawierających 700-900 słów, dla niektórych może okazać się karygodne. Aczkolwiek warto wziąć pod uwagę, że pisząc krótkie teksty na swój blog, narzucisz sobie systematyczność, a ta powiązana z jakością będzie kluczowa dla sukcesu twojego bloga. Dlatego zapamiętaj bardzo ważną zasadę dotyczącą tworzenia wpisów „content is king”.

Skup się i działaj.
Jeśli chcemy znaleźć czas na wykonanie określonej czynności musimy całą swoją uwagę przeznaczyć dokładnie na tę rzecz. Tutaj z pomocą przychodzi bardzo przydatne narzędzie jakim jest StayFocused. Jest to dodatek do przeglądarek Chrome oraz Firefox, który umożliwi tymczasowe blokowanie stron. Brak możliwości wejścia na strony typu: Facebook, Twitter, Kwejk, Demotywatory czy inne rozpraszające naszą uwagę, umożliwi przeznaczenie czasu tylko i wyłącznie na tworzenie contentu na nasz blog. Zainstalowanie tego dodatku jest bardzo proste, a działanie niezwykle pomocne. Pierw warto określić w jakie dni chcemy by strony były blokowane, później zaznaczamy wybrane godziny, a na końcu dodajemy do listy strony które mają zostać zablokowane w określone dni i godziny.

Czas na pisanie.
W codziennym życiu mamy do czynienia z dwoma rodzajami ludzi: ci którzy wolą gdy mają więcej czasu na daną czynność, oraz ci dla których nadchodzący dużymi krokami deadline ma ogromne znaczenie motywujące. Na swoim przykładzie odkryłem, że posiadanie zbyt dużej ilości wolnego czasu jest bardziej marnotrawione niż jego brak. W przypadku gdy należymy do tej drugiej grupy, warto nastawić timer na 30 minut, a gdy zadzwoni kończymy pisać. W przeciągu tego czasu nasza uwaga powinna być skupiona na pisaniu w 100%, to przyczyni się do zdecydowanie większej wydajności. Zaskoczenie będzie z pewnością bardzo duże nad ilością stworzonej przez nas treści w tak krótkim czasie.

Stwórz plan swojego wpisu.
Kolejnym narzędziem na które warto zwrócić uwagę jest mindmup.com. Mając naszkicowany wstępny plan możemy trzymać się określonych ram, dzięki którym pisanie postów okaże się o wiele wygodniejsze i szybsze. Należy jednak pamiętać by nie traktować go bardzo sztywno, a jedynie opierać się na nim podczas całego procesu tworzenia treści, w międzyczasie oczywiście urozmaicając go o wybrane elementy. Potraktuj to jako przewodnik do tworzenia swojego nowego wpisu.

Zainspiruj się.
Pinterest, Evernote, czy też zwykły notatnik w twoim smartfonie. To tylko kilka z wielu dostępnych narzędzi dzięki którym zapiszesz znalezione w sieci inspirujące Cię materiały.  Z pewnością nie raz miałeś problem z odnalezieniem wpisu który wcześniej widziałeś w internecie, motywującego cytatu, bądź ciekawej infografiki. Być może wpadł Ci do głowy niesamowity pomysł na wpis, ale zapomniałeś jaki miał tytuł i czego dotyczył. Dlatego korzystanie z tych narzędzi rozwiąże Twoje problemy i tym samym przyśpieszy proces tworzenia wpisów na bloga. Możliwości masz naprawdę bardzo wiele, wystarczy rozejrzeć się, znaleźć punkt zaczepienia i zacząć pisać.

Pisz kiedy masz wenę.
Tworzenie sztywnych ram czasu podczas których zajmujemy się tylko i wyłącznie pisaniem tekstów może nas niekiedy bardzo ograniczyć. Zdarzają się sytuacje gdy w czasie jazdy autobusem lub porannej kawy dotknie nas przypływ weny, to właśnie w tym momencie powinniśmy otworzyć Evernote, bądź jakikolwiek inny notatnik i zacząć pisać. Wpis 20 wskazówek  jak poprawnie prowadzić konto na Twitterze został napisany przeze mnie podczas drogi do Budapesztu, więc bądź pewien, że jest to możliwe i jak najbardziej działa.

Mniej czasu na…
inne czynności. Pomyśl tylko ile czasu poświęcasz codziennie na swój lunch, papierosa, przeglądanie Facebooka, oglądanie filmów itp. A teraz wyobraź sobie, że od każdej z tych czynności zabierasz 15 minut poświęcanego czasu i przeznaczasz je na prowadzenie bloga. Dużo tego jest, prawda? W ujęciu tygodniowym, oraz miesięcznym robi się go coraz to więcej. To jeden z najważniejszych sposobów dzięki któremu znajdziesz więcej czasu na prowadzenie swojego bloga, dlatego wykorzystaj go jak najlepiej.

Cytaty.
Są źródłem które pozwolą Ci na zainspirowanie się do tworzenia treści bardzo dobrej jakości. A tym samym przygotowanie w krótszym czasie kolejnego postu na twój blog. Możesz cały wpis stworzyć w oparciu o wybrany cytat bądź tylko zastosować go jako dodatek, który ożywi twój tekst. Umiejscowienie go na początku, może przykuć uwagę czytelnika, który to zechce przeczytać dalszą część artykułu. Cytując czyjeś słowa warto pamiętać by dodać do nich źródło naszych inspiracji, wtedy wiarygodność naszej wypowiedzi wzrasta, zyskując tym samym przychylność czytelników.

200% i jeszcze więcej.
Tyle aktywności musisz przeznaczyć na swój blog np. podczas weekendu. Zarezerwuj sobie sobotnie popołudnie bądź inny termin w trakcie tygodnia by z jeszcze większym zapałem i wydajnością zająć się blogiem. Dzięki temu będziesz mógł naszkicować plany nadchodzących wpisów, przemyśleć ich wymyślone nagłówki, bądź stworzyć nowe w całości. Postaraj się w tym czasie dać z siebie więcej niż dotychczas.

Walcz z lenistwem.
Nie oszukujmy się ale większość z nas ma w sobie odrobinę lenistwa, a przy prowadzeniu bloga wcale nam to nie pomaga. Dlatego warto zmienić nastawienie i zmotywować się. Odpowiednia motywacja to klucz do prawidłowego prowadzenia bloga. Powinniśmy pisać nawet wtedy gdy nie mamy na to zbytnio ochoty, z czasem stanie się to naszym nawykiem i z każdym kolejnym wpisem będzie nam już coraz to łatwiej wystukiwać litery na klawiaturze.

Trening czyni mistrza.
Banalne powiedzenie ale jakie ważne. Pisząc coraz to więcej nabieramy wprawy, i z czasem będziemy mogli tworzyć nowe artykuły w jeszcze krótszym czasie. Po kilku latach efektywnej i ciężkiej pracy nad swoim blogiem zauważysz, że nie brakuje Ci czasu na prowadzenie go, bo tempo z jakim tworzysz nowe wpisy jest zawrotne, i stworzenie nowego wpisu nie zajmuje Ci już tyle czasu. Dlatego nie masz innego wyboru jak zakasać rękawy i wziąć się do ciężkiej pracy której owocem będzie szybkość oraz wysoka jakość pisania przez Ciebie tekstów na swój blog.

Idź spać później.
Każdy ma prawo do indywidualnego wyboru w jaki sposób będzie dysponował swoim czasem. Dlatego jeśli lepiej pracuje Ci się wieczorem bądź w nocy, śmiało możesz położyć się spać godzinę później niż dotychczas. Przez ten czas z pewnością uda Ci się stworzyć całkiem ciekawe treści na twój blog.

Znalezienie czasu na prowadzenie bloga wcale nie musi być takie trudne. Myślenie, że zawsze powinniśmy to robić w domu przed naszym laptopem popijając świeżo zaparzoną kawę jest błędne. Marketerzy z reguły przykładają większą wagę do regularnego tworzenia contentu na media społecznościowe a tym samym zapominają o blogu. Prowadzenie bloga bez zaniedbywania naszych codziennych obowiązków jest jak najbardziej możliwe. Inspirując się różnymi informacjami które docierają do nas każdego dnia z wielu różnych źródeł, powinniśmy tworzyć content bez względu na czas i miejsce w jakim się znajdujemy. W ten sposób dajemy sobie możliwość na znalezienie większej ilości czasu który możemy poświęcić na nasz blog.

Rezygnując z rzeczy które w tym wypadku mają znaczenie znikome, dodatkowo oferujemy sobie kolejne chwile naszego dnia które możemy poświęcić na efektywne pisanie naszych artykułów. To ile czasu przeznaczamy na nasz blog zależy tylko i wyłącznie od nas, bo to właśnie my decydujemy o hierarchii wykonywanych czynności 24/dobę przez 7 dni w tygodniu. To czy wolisz scrollować Facebooka bądź zająć się pisaniem postów na Twój blog i dążyć do wyznaczonego celu zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj również, że masz na to więcej czasu niż Ci się wydaje.
Mam nadzieję, że wyciągniesz z powyższego tekstu należyte wnioski, a zaproponowane przeze mnie narzędzia będą Ci pomocne by od dziś dysponować  coraz to większą ilością czasu, którą przeznaczysz na prowadzenie własnego bloga.

Jakie wskazówki według Ciebie mają największą wagę? A może sam preferujesz inne które w tekście nie zostały wymienione? Jeśli tak, podziel się tym z nami w komentarzu poniżej.

/Kamil Lasek
http://pl.linkedin.com/in/kamillasek