[ SEOWind.io - pisz treści które rankują się w TOPach ]
W tym artykule dowiesz sę jak zrobić stronę internetową w HTML za darmo i nawet w notatniku. Krok po kroku wytłumaczymy jak stworzyć własną stronę internetową.
W dzisiejszych czasach, w dobie mediów społecznościowych, posiadanie strony internetowej wydaje się całkowicie niepotrzebne. Nic bardziej mylnego! Strona internetowa jest jednym z najważniejszych elementów sukcesu firmy na rynku. Możemy zlecić jej wykonanie profesjonalnej agencji interaktywnej lub wykonać ją sami. Obecny rozwój sprawia, że dzisiaj każdy może stworzyć stronę internetową, niezależnie od poziomu umiejętności technicznych.
Zaleca się stworzenie witryny na jeden z dwóch sposobów. Z narzędziem do tworzenia stron internetowych lub za pomocą WordPress. Nie są to jedyne sposoby, ale są one zdecydowanie najbardziej popularne i opłacalne.
Czy musimy mieć techniczną wiedzę i umiejętności, by stworzyć własną stronę internetową?
To zależy od tego, jaki cel ma nasza witryna, jakie ma spełniać funkcje i tym podobne. Najbardziej skomplikowanym sposobem jest nauczenie się kodu HTML, CSS, JavaScript i PHP – podstawy praktycznie każdej witryny. Nie jest to jedyny sposób na stworzenie strony internetowej, nawet jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z techniczną stroną witryny, czy językami programowania, możemy łatwo stworzyć dobrą stronę internetową.
Jeśli bez trudu korzystamy z Worda, Facebooka lub PowerPointa, będziemy mogli bez problemu korzystać z narzędzi do tworzenia stron internetowych. Te łatwe w obsłudze platformy oferują edytor wizualny, hosting, a także pozwolą stworzyć nazwę naszej domeny.
Projektowanie i planowanie strony internetowej.
Improwizacja przy tworzeniu strony internetowej nie jest dobrym pomysłem. Planowanie pomoże nam zdecydować, jakich sekcji potrzebujemy, jak powinna wyglądać nasza strona czy jakie musimy stworzyć. Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest stworzenie mapy umysłu z pomysłami, czego nasza witryna będzie potrzebować. Główne elementy tej mapy myśli można wykorzystać do podstawowej nawigacji. Na podstawie głównych elementów możemy już zaplanować nagłówki, słowa kluczowe i tym podobne. Musimy wybierać słowa kluczowe, które mają najlepszy potencjał. Dzięki temu nasza witryna może osiągnąć wysoką pozycję w wyszukiwarce.
Tworzenie wizualnych projektów stron internetowych nie jest łatwym zadaniem. Wygląd strony podobnie jak moda cały czas ulega przemianie. To, co było popularne na stronach internetowych kilka lat temu, dziś może być kiczem. Warto zastosować kilka sprawdzonych metod, by nasza strona wyglądała profesjonalnie. Tło naszej witryny powinno być w jasnych kolorach lub białe. Wybierzmy atrakcyjne kolory, które wzajemnie się uzupełniają.
Przy wyborze kolorów czy sprawdzeniu ich dopasowania, harmonii pomocny będzie Adobe Color. Nie używajmy zbyt wielu czcionek, zachowajmy spójny styl i format. Użytkownicy, którzy odwiedzą naszą stronę nie powinni zauważać żadnych różnic między podstronami i zakładkami. Wszelkie dodane zdjęcia muszą wyglądać profesjonalnie. Możemy wykonać je samodzielnie lub skorzystać z zasobów Flickr, Stock czy Fotolii. Pamiętajmy podczas projektowania strony, że mniej znaczy więcej. Nie przesadzajmy z ilością elementów, efektów itp. Najważniejszy na stronie jest content lub oferta produktów. Na tym użytkownicy muszą skupić swoją uwagę.
Musimy pamiętać, by przed publikacją naszej strony zarejestrować domenę. Domena to nazwa naszej witryny. Musi być unikalna i łatwa do zapamiętania, ponieważ będzie marką naszej firmy. Wybierajmy nazwy domen, które mogą mieć zakończenie .pl lub .com. Jeżeli przy rejestracji zauważymy, że nazwadomenynaszejfirmy.pl jest już zajęta, nie warto wybierać proponowanej nazwy np. nazwadomenynaszejfirmy.eu.
Potencjalni klienci zapamiętają nazwę strony, lecz instynktownie będą odwiedzać stronę konkurencji z końcówką .pl. Najprostszym sposobem na wyszukanie i zarejestrowanie domeny jest przejście do rejestratora domen. Rejestrator domen umożliwi rejestrację nazwy domeny poprzez kontrakty roczne lub długoterminowe. Wolnych domen możemy szukać na rynku pierwotnym i wtórnym. Najpopularniejszymi rejestratorami nowych domen w Polsce są: ovh.pl i dhosting.pl. Największym portalem w Polsce, poprzez który możemy odkupić używane wcześniej domeny jest aftermarket.pl
Kolejnym ważnym krokiem jest wybór hostingu. Najpopularniejsze hostingi w Polsce to nazwa.pl, home.pl, kei.pl oraz OVH.
Jak zrobić stronę internetową korzystając z gotowych narzędzi?
Ogromna liczba osób używa gotowych narzędzi do stworzenia strony internetowej. Przykładowo Wix ma ponad 3 miliony subskrybentów, a Shopify przeszło 1,2 miliona. Prawdopodobnie miliony osób korzystało z pomocy Weebly i Squarespace przy tworzeniu stron internetowych.
Minęły już czasy, gdy wielu internatów szukało w Internecie informacji jak zrobić stronę internetową html lub jak zrobić stronę internetową w notatniku. Kreatory stron internetowych dbają o techniczny żargon i pozwalają skupić się na projektowaniu i treści. Niektórzy robią to za pomocą szablonów, inni za pomocą interfejsów przeciągania i upuszczania. Niektórzy nawet oferują sztuczną inteligencję, która buduje za nas stronę.
Podczas wyboru kreatora stron internetowych powinniśmy kierować się łatwością użycia, ceną i jakością, dostępnymi funkcjami oraz możliwością elastycznego projektowania. Najchętniej używanymi kreatorami stron internetowych są Wix, Squarespace, Webbly i Site123.
Tworzenie strony internetowej w systemem zarządzania treścią (CMS)
Systemy zarządzania treścią (CMS) są nieco bardziej skomplikowane. Mimo że działają one zasadniczo tak samo, jak program do tworzenia stron WWW, są znacznie trudniejsze w użyciu. Jeżeli szukamy sposobu jak zrobić stronę internetową za darmo to bezpłatny CMS jest dla nas najlepszym rozwiązaniem. Dzięki narzędziu do tworzenia stron internetowych możemy nie tylko dodawać proste treści, takie jak teksty i obrazy, ale możemy również zaprojektować całą witrynę.
Chociaż istnieje wiele systemów takich jak Joomla!, Drupal i Typo3, warto skupić się na najpopularniejszym CMSie, jakim jest WordPress. Liczby mówią same za siebie. 312 milionów stron korzysta z WordPressa, 26,5 milionów z Joomla!, a ponad 31 milionów z Drupal.
Dzięki firmom hostingowym, które oferują instalację za pomocą jednego kliknięcia, nietrudno skonfigurować WordPressa. W WordPressie można również łatwo zainstalować szablon i dostosować go do opcji projektu. Bardziej skomplikowane elementy lub funkcjonalności prawdopodobnie będą musiały być zmodyfikowane lub stworzone od zera za pomocą CSS lub HTML. Ogromną zaletą, szczególnie w przypadku WordPressa, jest to, że użytkownik ma do dyspozycji tysiące darmowych wtyczek, które pozwalają dodawać specjalne funkcje do witryny, które początkowo nie są zawarte. Typowym przykładem może być WooCommerce, wtyczka dodająca kompletny sklep internetowy.
Domyślnie WordPress ma być w jednym języku, ale istnieją wtyczki, takie jak WPML, które umożliwiają tłumaczenie strony. Kolejną popularną wtyczką jest wtyczka Yoast SEO, która umożliwia zmianę ustawień wyszukiwarki na przykład Google. Hosting, domena, adres e-mail, instalacja i poziom wsparcia zależy od tego, ile chcesz wydać i wiedzy technicznej. Może to być dość tanie, jeśli zrobimy to sami.
Jak stworzyć własną stronę internetową w WordPressie? W pierwszej kolejności poszukajmy instalatora WordPress w naszym panelu hostingowym. Panele hostingowe zazwyczaj zawierają szybki instalator WordPressa i innych popularnych platform. Zalogujmy się do naszego konta hostingowego i dowiedzmy się, który instalator posiadamy. Popularne nazwy, które powinniśmy szukać, to Softaculous, QuickInstall lub Fantastico, a następnie rozpocząć instalację. Kolejnym krokiem będzie konfiguracja wybranych opcji.
Musimy wybrać czy chcemy mieć protokół http czy https, wybrać domenę, na której chcemy zainstalować witrynę oraz ustawić swoją nazwę użytkownika, hasło i adres e-mail, za pomocą których będziemy logować się do swojej witryny WordPress. Nasza strona internetowa działa, musimy ją teraz wypełnić treścią i nadać jej właściwy wygląd.
Powinniśmy teraz zainstalować motyw i niezbędne wtyczki. Istnieje mnóstwo gotowych motywów dostępnych w katalogu WordPress. Aby przeglądać te bezpłatne motywy, przejdź do “Wygląd> Tematy> Dodaj nowy”, wyszukaj motyw odpowiadający Twoim wymaganiom i kliknij przycisk instalacji. Możesz również zainstalować motywy stron trzecich w sekcji “Przesyłanie motywu”. W przypadku płatnych, profesjonalnie zaprojektowanych motywów WordPress, polecam Elegant Themes. W przypadku wtyczek przeglądaj “Wtyczki> Dodaj nowe”. Wyszukaj i zainstaluj wtyczki, których potrzebujesz. Wtyczki innych firm można również zainstalować z sekcji “Prześlij wtyczkę”.
Tutaj warto zasugerować kilka ważnych, darmowych wtyczek. Wyszukajmy ich nazwy w katalogu wtyczek WordPress, aby je znaleźć. Zauważmy, że wystarczy zainstalować tylko jedną wtyczkę z każdej kategorii:
- Dla SEO: wtyczka Yoast SEO lub All in One SEO Pack
- Dla bezpieczeństwa: wtyczki iThemes Security lub Wordfence Security
- Dla statystyk witryn: Google Analytics w WordPress według Monster Insights
- Dla wydajności: W3 Total Cache lub WP Super Cache
Nasza strona powinna zostać uruchomiona, ale jest jeszcze kilka rzeczy, o których należy pamiętać. W obszarze Ustawienia> Ogólne ustawmy tytuł i etykietę witryny, w sekcji “Ustawienia> Czytanie” jaka ustalmy jaka powinna być nasza strona główna i ile wpisów na blogu chcemy wyświetlać na jednej stronie. W sekcji “Ustawienia> Permalinky”: określmy, jaka będzie struktura adresów URL w poście na blogu.
Programowanie strony internetowej
Jest to najtrudniejszy sposób na tworzenie strony internetowej. Wymaga dużo wiedzy, umiejętności i cierpliwości. Dobrym miejscem na zdobycie wiedzy i umiejętności są witryny takie jak Codecademy, Mozilla lub W2Schools, które zawierają samouczki, pokazując jak zrobić stronę internetową krok po kroku. Przed rozpoczęciem nauki musimy uzbroić się w pokłady cierpliwości i czasu ponieważ nie nastąpi to szybko i łatwo.
Do tworzenia stron internetowych możemy wykorzystać takie oprogramowania jak NetBeans, Aptana Studio lub Brackets. Wszystkie wymienione programy wykorzystują HTML, CSS, JavaScript, PHP i są bezpłatne. Inną opcją jest Webflow, który jest wizualnym edytorem kodu źródłowego.
HTML to podstawowa struktura stron internetowych i aplikacji internetowych, która sprawia, że treść jest semantyczna dla przeglądarki internetowej. Składa się z tagów sekwencyjnych, które mają otwarcie i zamknięcie oraz strukturalnie słowo kluczowe otoczone przez nawiasy kątowe.
Przykład: <strong> </ strong>. CSS to język stylizacji używany do ozdabiania znaczników HTML strony internetowej. Bez CSS strona internetowa wyglądałaby jak duża biała strona z nieuporządkowanym tekstem i obrazem. CSS idealnie dopasowuje stronę do naszych preferencji. HTML i CSS są niczym bez języków skryptowych, ponieważ nie są interaktywne. Aby utworzyć dynamiczną stronę internetową, która będzie odpowiadać użytkownikom, potrzebujemy języków takich jak JavaScript i jQuery.
Języki po stronie serwera, takie jak PHP, Python i Ruby, mogą również być potrzebne w miarę upływu czasu.
Aby przechowywać, zarządzać i uzyskiwać dostęp do danych wejściowych użytkownika witryny, bierze się pod uwagę dużą tabelę informacyjną, zwaną bazą danych. System zarządzania bazami danych, taki jak MySQL, MongoDB i PostgreSQL jest używany po stronie serwera do wydajnego wykonywania tej pracy.
FTP umożliwia łatwiejsze przesyłanie plików źródłowych witryny do hostowanego serwera. Istnieją klienty FTP oparte na sieci Web, a także na oprogramowaniu komputerowym, które można wykorzystać do przesłania plików do komputera serwera.