środa , 4 września 2024
Home / Wszystkie / RSS czytnik co to jest i czy działa, jak dodać kanał na strony

RSS czytnik co to jest i czy działa, jak dodać kanał na strony


[ SEOWind.io - pisz treści które rankują się w TOPach ]

Co to jest czytnik RSS?

W dzisiejszych czasach istnieje tak dużo portali, które nas interesują, że ciągłe wchodzenie na każdy z nich z osobna i sprawdzanie, czy któryś z nich nie opublikował nowych treści jest wręcz niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu stał się RSS, który umożliwił posegregowanie treści z wielu źródeł w jednym miejscu. Dzięki RSS, z jednego miejsca mamy możliwość sprawdzania, jakie aktualizacje nastąpiły w naszych ulubionych blogach, portalach, serwisach.

Wspomniane “jedno miejsce”, to właśnie czytnik jaki wybieramy do obsługi RSS, zwany również agregatorem. Co znajduje się w czytniku RSS? W czytniku RSS znajdują się kanały RSS. O tym, co znajduje się w kanałach poszczególnych serwisów decydują ich właściciele. Najczęściej są to nagłówki, ewentualnie z krótkim wprowadzeniem, ale niektórzy decydują się na publikowanie większych fragmentów, a nawet całych artykułów.

Jeśli zainteresuje nas któraś z udostępnionych w czytniku RSS treści, wystarczy, że w nią klikniemy i zostaniemy przekierowani do strony, w przypadku udostępnienia przez właścicieli serwisów całych artykułów możemy przeczytać je bez opuszczenia czytnika.

Do odczytywania wiadomości RSS służą specjalne programy czyli czytniki. Istnieją dwa rodzaje czytników. Pierwsze z nich to aplikacje online, a drugie z nich to specjalne programy. Te pierwsze są specjalnymi serwisami internetowymi, które służą do zbierania i segregowania treści z wybranych przez nas portali. Na stronie zbierane są dowolne kanały RSS, które dodaliśmy do subskrypcji.

Możemy je porządkować w tematycznych zakładkach i mamy do nich dostęp bez względu na komputer czy urządzenie (np. telefon komórkowy) z jakiego korzystamy. Możemy również korzystać z lokalnych programów — czytników, które muszą być zainstalowane na komputerze.

Obecnie najpopularniejszym czytnikiem jest Feedly, jest to podstawowy wybór czytnika RSS, przede wszystkim ze względu na jego multiplatformowość i synchronizację pomiędzy wszystkimi urządzeniami. Istnieje w nim system powiązywania newsów, zapisywania treści do późniejszego odczytu, historię, różne tryby widoku oraz możliwość personalizacji wyglądu.

Większość użytkowników chciałoby od czytnika RSS, aby dawał możliwość wyświetlać całą treść artykułów, bez konieczności przekierowywania się na stronę – w takim przypadku wszystko byłoby w jednym miejscu, co wydaje się być rozwiązaniem idealnym. Aby móc skorzystać z takiej możliwości warto zainteresować się aplikacją Raven, dostępną na macOS, Windowsa i Linuksa. Pierwszym krokiem w korzystaniu z aplikacji jest dodanie źródeł. Możemy to zrobić na dwa sposoby, czyli zaimportować źródła z dotychczasowego czytnika w formacie OPML lub ręcznie wklepać adres źródła w formularzu.

Aplikacja podzielona jest na kolumny. Pierwsza z nich pozwala na poruszanie się po wszystkich artykułach z podziałem na ulubione, nieprzeczytane, ostatnio czytane. Kolejna kolumna zawiera listę wszystkich artykułów z danego źródła. Artykuł możemy zapisać w odpowiedniej zakładce, zaznaczyć, że chcemy go przeczytać później później, mamy możliwość także otworzenia go w domyślnej przeglądarce, oznaczyć jako nieprzeczytany lub dodać go do ulubionych.

Co to jest czytnik RSS w telefonie?

Czytnik RSS pozwala nam w jednym miejscu na zapoznanie się ze wszystkimi aktualizacjami, które nastąpiły na naszych ulubionych serwisach i blogach. Czytnik RSS na telefonie, pozwala nam w szybki sposób informować nas o nowych artykułach pojawiających się na wybranych stronach, z którymi możemy zapoznać się z każdego miejsca, na przykład jadąc rano do pracy.

Najpopularniejszym czytnikiem RSS jest czytnik RSS Feedly. Aby z niego korzystać nie potrzebujemy pobierać żadnego dodatkowego oprogramowania, wystarczy wejść na ich stronę www i rozpocząć proces rejestracji. Po dokonaniu rejestracji należy wpisać w pole tekstowe na środku adres strony głównej swojego ulubionego serwisu lub bloga, aby móc śledzić wszystkie aktualizacje, które się na nim pojawiają.

Bardzo praktyczną funkcją Feedly jest aplikacja na telefony, która umożliwia korzystanie z RSS na telefonach. Aplikacja pozwala na zapamiętanie artykułu na później, albo podzielenie się artykułem ze znajomymi poprzez opcję “share”. Wszystko synchronizuje się między urządzeniami. Ciekawą funkcją jest tworzenie tzw. feedu, czyli grupowanie swoich ulubionych serwisów i blogów w kategorię na przykład “wiadomości ze świata”, “podróże”, “kulinaria” – w ten sposób w jednym miejscu pojawiają się wszystkie aktualizacje z serwisów i blogów poświęconych danej tematyce.

Co to jest kanał RSS?

Kanał RSS, inaczej zwany także jako Atom to sposób na czytania wiadomości w Internecie, który niesie za sobą wieloma korzyściami. Standardowo, szukając informacji wchodzimy na daną stronę i patrzymy, czy wstawiła jakąś aktualizację. Wszystkie treści czytamy na stronie, a towarzyszą im między innymi reklamy i cała szata graficzna portalu – co niestety rozprasza uwagę i powoduje, że strona dłużej się ładuje.

Najlepszym rozwiązaniem dla użytkowników byłoby, gdyby widzieli tylko treść nowości i właśnie to zawiera się w kanale RSS. Do jego czytania służą czytniki RSS, czyli programy lub strony, które wyświetlają treść pochodzącą z kanału.

Jak działają kanały RSS?

Kanały RSS to pliki tekstowe, które po przesłaniu do katalogów kanałów umożliwiają ludziom, którzy je zasubskrybują oglądanie treści w bardzo krótkim czasie po ich aktualizacji. Ich zawartość może być segregowana w celu jeszcze łatwiejszego przeglądania za pomocą czytnika kanałów.

Czytnik kanałów lub agregator kanałów to prosty sposób na przeglądanie wszystkich wybranych przez nas kanałów zebranych w jednym miejscu. Do jednego czytnika możemy podpiąć wiele kanałów RSS, więc zamiast odwiedzać kilka stron w poszukiwaniu nowości, wystarczy włączać tylko jeden czytnik. Najnowsze czytniki RSS pozwalają na subskrypcję informacji pochodzących tylko z pewnego działu portalu – np. ze sportu.

Co więcej umożliwia segregację wiadomości, dzieląc je np. na przeczytane i nieprzeczytane oraz w wielu innych opcjach np. w formie zakładki “ulubione”. W praktyce więc RSS sprawia, że nie musimy wchodzić na stronę główną serwisów, a następnie na odpowiednie działy i patrzeć, których informacji nie czytaliśmy przy okazji będąc zmuszonym do oglądania reklam i wielu innych rzeczy, które Cię nie interesują.

Wystarczy, że otworzymy czytnik RSS i natychmiast widzimy nieprzeczytane wiadomości z danych portali podzielonych na interesujące nas tematy. W każdej chwili możemy przejść do danego artykułu na stronie serwisu lub bloga na przykład, kiedy chcemy przeczytać komentarze innych internautów, ale zależy to tylko i wyłącznie od nas.

Co to jest i co znaczy RSS?

Czy kiedykolwiek widziałeś przyciski tekstowe lub graficzne na różnych stronach internetowych, które zapraszały Cię do „subskrybowania przez RSS”? Co to dokładnie znaczy? Czym jest RSS, czym są kanały RSS? RSS to skrót od Really Simple Syndication lub Rich Site Summary, które oznacza tak naprawdę “prostą dystrybucję” lub inaczej “podsumowanie treści ze stron”.

RSS zrewolucjonizował sposób interakcji użytkowników z treściami online. Zamiast sprawdzać każdego dnia, czy jest na kanale, który Cię interesuje jakaś aktualizacja, kanały RSS dają użytkownikom możliwość subskrypcji. Czytnik RSS pozwala na sprawdzenie wszystkich aktualizacji z witryn, które Cię interesują i które zostały dodane przez Ciebie do subskrypcji RSS. RSS zyskał swoją popularność głównie za sprawą rozwijania się blogów, w których to RSS stało się kluczowym kanałem dystrybucji treści.

Jakie są korzyści korzystania z RSS?

Z punktu widzenia osoby, która korzysta z RSS przede wszystkim oszczędzasz czas, który marnuje się na wyszukiwaniu strony po stronie w poszukiwaniu nowych treści. Co więcej, RSS umożliwia katalogowanie treści poprzez rozdzielenie ich na przykład newsy związane ze sportem, polityką, meteorologiczne itd. W obecnych czasach wiele mówi się o medialnym szumie i trudnościach ze znalezieniem wartościowych informacji, RSS pozwala ograniczyć się jedynie do stron, które rzeczywiście chcesz oglądać.

Wyświetlane w RSS w uporządkowany sposób nagłówki sprawiają, że jesteś na bieżąco z tym, co Cię interesuje, masz możliwość natychmiastowo dowiadywać się o wszystkich aktualizacjach, które pojawiają się na interesujących Cię stronach nie opuszczając czytnika RSS. RSS sprawia, że nie musisz patrzeć na wiadomości, które są Ci obojętne, jednocześnie masz pewność, że niczego nie przeoczysz. RSS umożliwia porównanie informacji z kilku źródeł, dzięki czemu możesz być bardziej obiektywny.

Podsumowująć korzystanie z czytników RSS pozwala osiągnąć następujące korzyści:

  • możliwość śledzenia artykułów tylko z wybranych przez Ciebie stron
  • obserwowanie tylko fragmentu danego serwisu (np. dział podróże)
  • brak uciążliwych reklam podczas przeglądania artykułów
  • oszczędność czasu w znajdowaniu aktualizacji na blogach i serwisach
  • komplet informacji w jednym miejscu

Dla właścicieli serwisów, blogów, różnego rodzaju stron internetowych RSS jest doskonałym narzędziem, które powoduje, że użytkownicy automatycznie dowiadują się o każdej aktualizacji, która pojawi się na stronie. Jest to szczególnie ważne w dobie tego, że twórcy serwisów i blogów mają coraz bardziej ograniczone zasięgi w mediach społecznościowych, które są głównym sposobem na poinformowanie ludzi o dodaniu na stronie nowej treści.

Jak dodać do RSS?

Jak dodać się do RSS? Istnieje kilka różnych sposobów, dzięki którym możesz subskrybować kanał RSS witryny. Aby dodać treść do RSS po pierwsze musisz znaleźć witrynę internetową, serwis, blog, stronę na której chcesz być na bieżąco, gdy publikuje ona nowe treści. Aby móc korzystać z RSS interesujący Cię serwis musi publikować swój kanał.

W jaki sposób to sprawdzić? Najczęściej na stronie widnieje napis RSS lub pomarańczowa ikona kanału RSS, która jest w zasadzie standardem dla tego typu subskrypcji kanałów. Jeśli znajdziesz ten symbol w witrynie sieci Web, którą chcesz subskrybować lub po prostu napis RSS, w następnym kroku kliknij go, a zasubskrybujesz kanał RSS tej konkretnej witryny.

W ten sposób pojawi się ona wtedy w wybranym czytniku kanałów (czytnik kanałów jest po prostu agregatorem kanałów RSS, który ułatwia odczytanie ich w jednym miejscu). Interesującą Cię stronę internetową, którą chcesz śledzić na bieżąco możesz dodać także do swojego czytnika RSS np. czytnika Feedly bezpośrednio w programie.

Po dokonaniu rejestracji w Feedly wystarczy, że wpiszesz w pole tekstowe na środku adres strony głównej swojego ulubionego serwisu lub bloga, aby móc śledzić wszystkie aktualizacje, które się na nim pojawiają. Finalnie, po zasubskrybowaniu kanału witryny możesz przeglądać zaktualizowane treści w czytniku kanałów RSS, co jest zasadniczo sposobem na agregowanie wszystkich kanałów w jednym wygodnym miejscu.

Jak działa i jak korzystać z RSS?

Zapewne istnieje około dziesięciu witryn, które lubisz odwiedzać codziennie. Udajesz się na swoją ulubioną stronę, mając nadzieję, że od czasu twojej ostatniej wizyty ma ona dla ciebie coś nowego. Okazuje się jednak, że nie ma żadnej aktualizacji – musisz wrócić później, raz po raz, aż do momentu, gdy ta konkretna strona zdecyduje się na umieszczenie czegoś nowego. Jest to nie tylko frustrujące, ale przede wszystkim czasochłonne. RSS rozwiązuje ten problem w całości, poprzez uporządkowanie wszystkiego w jednym miejscu.

Aby przedstawić obrazowo jak działa RSS możemy przyrównać jego funkcjonalność do tego jak działa prenumerata czasopism. Chociaż nie jest to dokładne porównanie, przybliża nam ono nieco sposób jak działa RSS.

Za każdym razem kiedy na danej stronie, która znajduje się w naszej “prenumeracie” pojawia się coś nowego, dostajemy informację o tym bezpośrednio do swojego komputera i to w kilka sekund po tym, kiedy pojawi się ona w internecie. Dodając dane źródło do naszego kanału RSS, włączamy po prostu jego subskrypcję.
Od strony technicznej RSS jest niejako aplikacją. Aby zasubskrybować dany kanał w RSS, strona ta musi najpierw opublikować swój własny kanał RSS co oznaczone jest specjalnym, pomarańczowym znaczkiem. Użytkownik potrzebuje czytnika kanału RSS. Istnieją dwa rodzaje takich czytników. Są to aplikacje online oraz programy lokalne.

Jako aplikacje online należy rozumieć specjalne serwisy w internecie, które zajmują się agregacją oraz rozpowszechniania treści do wielu użytkowników. Samo pojęcie agregacji oznacza łączenie pojedynczych części w większą całość. Jednym z popularniejszych narzędzi online tego typu jest oczywiście Google Reader. Za jego pomocą możemy uporządkować wszystkie swoje kanały RSS, ustawiając je alfabetycznie, tematycznie, grupując w poszczególne zakładki. Google Reader umożliwia nam dostęp z każdego urządzenia jakie mamy pod ręką czyli na przykład komputera czy telefony komórkowego.

Lokalne programy wymagają instalacji na naszym komputerze. Wiąże się to najczęściej z kupnem takiego programu. Przykładowe lokalne czytniki RSS to CafeReader, FeedReader, czy chociażby Sage. Istnieje również wiele rozszerzeń do poszczególnych przeglądarek. Wystarczy takie rozszerzenie zainstalować w swojej przeglądarce (Opera, Fire Fox) i możemy do woli korzystać z kanałów RSS. Czytniki takie umożliwiają nam sortowanie oraz śledzenie wszystkich interesujących nas artykułów i danych znajdujących się na poszczególnych stronach w internecie bez konieczności ciągłego przeszukiwania ich.

Przepływ RSS jest w zasadzie ustrukturyzowanym dokumentem XML. Zawiera on pełny tekst lub streszczenie z innymi metadanymi, jak np nazwisko autora czy data opublikowania materiału. Pokrótce wiemy już jak działa RSS. A jak korzystać z RSS? Jest to dziecinnie proste. Wystarczy skorzystać z wymienionych wyżej aplikacji bądź rozszerzeń. Są to zazwyczaj bardzo intuicyjne aplikacji do których wystarczy dodać za pomocą dwóch kliknięć interesujące nas kanały. Sortowanie i grupowanie odbywa się równie intuicyjnie. Każdy użytkownik powinien sobie bez większych problemów z tym zadaniem poradzić.

Zawsze można skorzystać również z filmików instruktażowych, których całe mnóstwo znajdziemy w serwisach takich jak YouTube.

Czy czytniki RSS to przeżytek?

Czytniki RSS czasy swojej największej popularności mają już za sobą. Wiele czytników RSS zostało zawieszonych z uwagi na to, że ich miejsce zostało zastąpione między innymi przez bazujące na zainteresowaniach agregatory newsów. Firma Apple usunęła obsługę RSS w Safari w 2012 r. Google pożegnał swój własny czytnik RSS (najsłynniejszy do tej pory czytnik tzw. Google Reader) w 2013 roku.

W 2018 roku przeglądarka Firefox także ogłosiła usunięcie czytnika kanałów RSS. Uznała ona, że inwestowanie w RSS jest zbyt kosztowne i czasochłonne, biorąc pod uwagę to, że użytkowników zainteresowanych RSS jest coraz mniej. Wielu internautów odchodziło od RSS wraz z rozwijaniem się mediów społecznościowych. Wielu ludzi, którzy zastąpili używanie RSS korzystaniem z portali takich jak np. Facebook czy Twitter, twierdzą, że RSS to przeżytek ponieważ w dzisiejszych czasach możemy obserwować wszystkie aktualizacje interesujących nas kanałów poprzez włączenie powiadomień o nowych wpisach.

Jednak w takim przypadku musimy liczyć się z tym, że nie wszystkie interesujące nas serwisy i blogi prowadzą swoje media społecznościowe w regularny sposób, więc może ominąć nas informacja o nowym wpisie.

Ponadto, wraz z powiadomieniami dotyczącymi nowych artykułów dostajemy powiadomienie o każdej aktywności danego serwisu lub bloga także tych, które niekoniecznie muszą nas interesować. Czy czytniki RSS to przeżytek? Mimo tego, że przybywa wiele innych możliwości, które mogą zastąpić funkcję RSS jest to dalej bardzo dobre narzędzie, a nawet najlepsze rozwiązanie, jeśli zależy nam, aby być na bieżąco z artykułami na ulubionych blogach i czytać je w dogodnym dla siebie czasie.

Czy kanał RSS pomaga w pozycjonowaniu?

Gorącym tematem dla każdego właściciela strony jest SEO, czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. Jest to zdolność witryny do bycia wysoko w wynikach wyszukiwania pod kątem określonych haseł. Skuteczne wykonywanie działań SEO sprawiają, że poprawia się ruch w witrynach poprzez ulepszanie ich widoczności w wyszukiwaniach. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego jest zwiększenie ilości treści w witrynie, aby zmaksymalizować liczbę słów kluczowych znalezionych przez wyszukiwarki. Czy kanał RSS pomaga w pozycjonowaniu?

Elementy kanałów RSS nie umożliwią lepszego wyniku w rankingu, ponieważ ich treść jest syndykowana, a zatem nie jest unikalna. Jednak wzrost ruchu generowanego w wyniku tego, że Twoją witrynę można dodać jako kanał RSS na pewno pomoże Ci w SEO. Im więcej czasu użytkownik spędza w swojej witrynie, tym wyższy będzie ranking, ponieważ Google śledzi wszystkie te dane i wykorzystuje je do śledzenia witryny i jej atrakcyjności dla osób odwiedzających.

Czy kanał RSS pomaga w pozycjonowaniu? Kanały RSS nie mają bezpośredniego wpływu na ranking SEO witryny, ale to nie znaczy, że nie należy ich używać. Nie wszystkie ulepszenia strony muszą wpływać bezpośrednio na SEO, liczy się efekt końcowy, na który wpływa wiele elementów.

Jeśli zaczniesz korzystać z RSS, istnieje duża szansa, że zauważysz wzrost rankingu witryny na stronach wyników wyszukiwania.

Czy można pozycjonować strony posiadające same RSS?

Czy po wprowadzeniu RSS na swoją stronę będzie się ona lepiej pozycjonować? Czy można pozycjonować strony przez RSS? Prostą odpowiedzią na to pytania jest takie, że nie ma bezpośrednich korzyści w pozycjonowaniu strony związanych z kanałem RSS. Google wydał w tej kwestii obszerne wyjaśnienie, w którym wyjaśnia, że nie możemy stwierdzić, że dodanie RSS sprawi, że to wypozycjonuje nam stronę.

Istnieją jednak pewne korzyści posiadania RSS, jeśli analizujemy to pod kątem pozycjonowania strony, a mianowicie kanał RSS pomaga robotom indeksującym Google szybciej indeksować strony internetowe. Ogólnie rzecz biorąc, w grę wchodzą dwa aspekty. Po pierwsze, jeśli oczekujesz, że kanał RSS wypozycjonuje Ci stronę to są to próżne nadzieje. Jednak Google uznaje kanał RSS za pomocny jeśli chodzi o lepsze indeksowanie treści.

Więc jeśli masz stronę internetową, która dość szybko zmienia zawartość, serwis informacyjny, blog z dużą ilością nowych treści, może nawet sklep z dużą ilością nowych treści, to kanał RSS pomaga być Google na bieżąco, dzięki niemu mogą oni sprawniej odebrać wszystkie nowe adresy URL i zaindeksować je tak szybko, jak to możliwe.

Gdy tylko Google znajdzie nowe adresy URL, będą mogli je szybciej indeksować, co oznacza, że nowe informacje o Twojej stronie zostaną zaktualizowane wcześniej na stronach wyszukiwania Google. RSS nie ma bezpośredniego wpływu na zwiększenie rankingu samej witryny. Jeśli jednak na Twojej stronie jest coś nowego, to RSS pomaga Google szybciej to znaleźć, a przez co szybciej pokazać go w wynikach wyszukiwania. Chociaż prawdą jest, że nie ma bezpośrednich korzyści SEO związanych z kanałem RSS, istnieją sposoby na wykorzystanie RSS w celu polepszenia pozycjonowania strony.

Kanał RSS może nie zwiększyć bezpośrednio pozycji w rankingu, ale zrobi to w inny sposób. Osoby, które subskrybują Twój kanał RSS są powtarzającymi się odwiedzającymi. Oznacza to, że ci użytkownicy są zaangażowani w Twoje artykuły i wchodzą systematycznie na Twoją stronę. Zaangażowanie na Twojej stronie zwiększy statystyki w Google Analytics, co spowoduje, że Google będzie oceniać Twoją stronę jako lepszą i zacznie ją wyżej rankingować.

Czym jest i czy na Flipboard można dodawać wlasne zrodla RSS?

Flipboard to agregator wiadomości i firma zajmująca się agregacją serwisów społecznościowych z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii, z biurami w Nowym Jorku, Vancouver i Pekinie. Jego oprogramowanie, znane również jako Flipboard, zostało wydane po raz pierwszy w lipcu 2010 roku. Agreguje treści z mediów społecznościowych, kanałów informacyjnych, witryn do udostępniania zdjęć i innych stron internetowych, oraz prezentuje je w formie magazynu i umożliwia użytkownikom „przerzucanie” artykułów, zdjęć i filmy udostępniane ich.

Czytelnicy mogą także zapisywać historie w formie czasopism Flipboard. Od marca 2016 r. (jak twierdzi firma), użytkownicy Flipboard stworzyli 28 milionów czasopism. Dostęp do usługi można uzyskać za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub aplikacji Flipboard na system Microsoft Windows i MacOS oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych na iOS i Android. Oprogramowanie klienta jest dostępne bezpłatnie i jest zlokalizowane w 21 językach.

Jego obecna siedziba znajduje się pod adresem 735 Emerson St, Palo Alto, CA 94301, niedawno przeniesiony z pobliskiego budynku.

Ale czy na flipboard dodatkowo można dodawać własne źródła RSS? Odpowiedź na to pytanie przyszła w październiku 2017 roku, kiedy to ogłoszono:
Twoje kanały RSS mogą być teraz kierowane do publicznego magazynu Flipboard za pośrednictwem naszej nowej witryny samoobsługowego wydawcy.

Ten dodatkowy sposób, aby wsłuchać się w swoją fantastyczną zawartość, ułatwi Ci publikowanie postów na blogu przed publicznością pasjonującą się tym, o czym piszesz. Gdy artykuły trafiają do czasopism Flipboard, w oparciu o to, o czym są artykuły, są one indeksowane, otagowane i dystrybuowane do tematów Flipboard, z których wiele ma już setki tysięcy czytelników (a czasami nawet miliony).

Czy można umieścić i jak dodać kanał RSS na swojej stronie?

Kanały RSS są często używane przez witryny z wiadomościami i blogi, aby wyświetlać nagłówki najnowszych informacji dostępnych online. Jak dodać kanał RSS na swoją stronę? Czy można to zrobić samodzielnie? Jeśli prowadzisz swoją stronę RSS to prosty i praktyczny sposób, aby Twoi czytelnicy i obserwatorzy byli stale informowani o wszystkich aktualizacjach, które pojawiają się na Twojej stronie.

Treść kanału RSS jest automatycznie tworzona na podstawie każdej nowości, która następuję na Twoim portalu, serwisie lub blogu. Kanały RSS aktualizują się automatycznie i na stałe.

W jaki sposób dodać RSS do swojej strony? Jeśli posiadasz stronę w WordPress wystarczy, że dodasz do niej wtyczkę RSS. Jedną z nich może być wtyczka “Kanał RSS Feed Tweaks”, czyli wtyczka WordPress konfigurująca wiele opcji do zarządzania działaniem kanałów RSS w Twojej witrynie. Oprócz standardowych funkcji umożliwia ona pobranie logo kanału RSS.

Dodatkowo wtyczka daje możliwość wyłączenia wszystkich kanałów RSS oraz wykluczenia określonych kategorii z plików danych. Wtyczka jest w pełni konfigurowalna. Kolejną interesującą wtyczką, z której możemy skorzystać jest RSS News. Umożliwia ona importowanie wiadomości ręcznie lub automatycznie (za pomocą wp_cron). Pozwala ona na wybranie autora, statusu i domyślnego typu artykułu, umożliwia także tworzenie tagów z tytułów artykułów oraz kontrolowanie zakazanych słów. Wartą zainteresowania wtyczką jest Smart RSS. Zaletami wtyczki jest bardzo łatwa instalacja.

Wtyczka ta jest kompatybilna z wieloma wersjami WordPressa. Umożliwia łatwe dodawanie, edytowanie i usuwanie kanałów RSS. Kolejną wtyczką wartą wspomnienia jest wtyczka RSS o nazwie Smart RSS. Jest ona kompatybilna z wieloma wersjami WordPressa. Charakteryzuje się łatwym dodawaniem, edytowaniem i możliwością usuwania kanałów RSS. Wygodny kod skrótu umożliwia wyświetlanie konkretnych kanałów w Twoich publikacjach, a dodatkowy widget umożliwia umiejscowienie go w pasku bocznym.

Jak dodać ikonkę (logo) RSS na WordPress?

Jak używać RSS na wordpress? Czy jest to w ogóle możliwe? Jak dodać ikonkę/logo RSS na wordpress? Każdy wydawca WordPressa powinien zapoznać się z działaniem RSS. Wszystkie witryny na WordPress automatycznie publikują kanały RSS dla danych treści oraz komentarzy. Kanały RSS pozwalają wszystkim wydawcom na automatyczne syndykowanie treści.

Dzięki temu, można uzyskać do nich dostęp przykładowo za pośrednictwem skrzynek e-mail lub innych urządzeń. W WordPress można oczywiście korzystać z RSS. Aby zachęcić swoich czytelników do subskrybowania naszego bloga czy kanału, możemy dodać ikonkę RSS na pasku bocznym. W tym celu najlepiej skorzystać z wtyczek do wyświetlania kanału RSS na naszym blogu.

Przykładowe wtyczki, które pozwolą na pojawienie się na stronie ikonki RSS to między innymi agregator RSS WP, który umożliwia importowanie, integrację oraz wyświetlanie kanału RSS na komputerze. Kolejną opcją jest wtyczka WP Proste RSS Reader, która pozwala na wyświetlanie kanału RSS w artykułach bądź w postaci widgetu.

Opcją wartą zainteresowania jest wtyczka Add to Any, który pozwala nam na wyświetlanie przyciski “subskrybuj” na naszym blogu WordPress. Są to najprostsze, najbardziej intuicyjne, a zarazem najbardziej popularne metody, które mogą nam posłużyć do promowania naszych kanałów wordpress, co z kolei umożliwia dotarcie do większego grona odbiorców oraz umożliwia czytelnikom bycie na bieżąco z naszymi artykułami. Każdy kto na WordPress aspiruje do bycia poczytnym blogerem, powinien zainteresować się tym tematem i jak najszybciej wdrożyć go u siebie.

O Agata Machowiec

Zobacz również

Jak wypozycjonować kanał na YouTube

YouTube to druga co do wielkości platforma wyszukiwania na świecie. Z tego powodu, każdy twórca …