sobota , Wrzesień 21 2019
SEMrush
Polecamy
Rank Tracker
Link Assistant
SEMRush
Brand24
pokój konferencyjny

Prezentacja multimedialna – o czym warto pamiętać

Wygłaszanie prezentacji multimedialnej jest niebywale stresujące. Spotykamy się z tym już w gimnazjum, a potem ciągnie się to za nami przez szkołę średnią, studia i pracę. Na samym początku zastanawiamy się, co zrobić, aby zachwycić swoją prezentacją oraz co zrobić, aby była czytelna. Zatem warto by było już na początku posiąść umiejętność robienia dobrych prezentacji, ponieważ są one kluczem do sukcesu na różnych szczeblach kariery zawodowej. Tak więc postawmy sobie pytanie:

„Co muszę zrobić, aby moja prezentacja multimedialna wypadła pozytywnie dla słuchaczy?”.

Zapraszam do poniższego artykułu, w którym odpowiem na to pytanie.

1. Konspekt

Konspekt jest rzeczą, która uratuje nas z opresji, gdy zestresujemy się na tyle mocno, że nie będziemy wiedzieli, co powiedzieć. Jak powinien wyglądać konspekt? Nie zapisujmy w nim słowo w słowo tego, co chcemy powiedzieć. Konspekt to nie skrypt. Najbezpieczniej jest zapisać numer slajdu, a pod nim hasła, o które powinniśmy zahaczyć podczas prezentacji. Jest to sposób, który w żadnym wypadku nas nie ogranicza, a pomaga skupić się na wątkach obecnych w danym slajdzie.

2. Ilość tekstu

Kiedy człowiek wybiera się na spotkanie, gdzie ktoś ma zaprezentować ciekawy temat za pomocą prezentacji, nie idzie tam po to, aby czytać teksty pokazywane za pomocą rzutnika. On przychodzi, aby ktoś zachwycił go słowem, aby słuchając, czuł, że jest we właściwym miejscu. Gdyby mu na tym nie zależało, kupiłby sobie książkę na dany temat albo godzinami surfował po internecie. Jednak przyszedł tu, na salę i patrzy, i czeka. Co mu zaprezentujemy? Slajdy zlane tekstem i nas co chwile zaglądających w skrypt, który sobie wydrukowaliśmy? Nie chcemy tego.
Co więc powinniśmy umieścić na slajdach? Przede wszystkim hasła. Na slajdach gdzie znajduje się tekst nie powinno być go dużo – maksymalnie 4-6 linijek. Jest to trudne, ale profesjonalne. Pamiętajmy, że nie zawsze tekst jest najlepszą opcją. Dobrą alternatywą jest obraz albo wykres, który dodatkowo nada naukowego charakteru. Tak więc im mniej, tym lepiej.

3. Zmiana slajdu

Wyobraźmy sobie, że postanowiliśmy wykazać się profesjonalizmem, jednak nie jesteśmy doświadczonymi mówcami. Zdecydowaliśmy się ustawić czasową zmianę slajdu. Wygłaszamy naszą prezentację i nagle STOP. Zapominamy, co mieliśmy powiedzieć. Szybko zerkamy na konspekt, ale nie potrafimy nic ubrać w słowa, w głowie czarna dziura. Czas leci. Slajd się zmienia, a słuchacze wiedzą, że zapomnieliśmy części swojego tekstu. Albo inaczej. Mówimy szybciej niż się spodziewaliśmy. Skończyliśmy omawiać dany slajd, a on się nie zmienia. Tak więc ta opcja jest zarezerwowana dla bardzo doświadczonych prelegentów. Początkującym i średnio zaawansowanym mówcom znacznie bardziej przypadnie do gustu opcja zmieniania slajdu ręcznie. Na spokojnie, bez stresu.

4. Czcionka i kolory

Czcionka powinna być stała. Przykładowo: jeżeli piszemy tytuł slajdu czcionką „Cambria” to pozostałe tytuły slajdów też powinny być napisane tą czcionką. Tak samo z treścią w slajdach. Zmienianie czcionek w każdym slajdzie może być niezłą zabawą dla nas, ale będzie wyglądać z pewnością nieestetycznie dla słuchaczy. Ponad to zadbajmy, aby czcionka była bez zbędnych udziwnień (np. Times New Roman) i kodowała polskie znaki (ą, ę, ś, ć, ł, ż, ź) oraz była odpowiednio duża.

Kolory odgrywają bardzo ważną rolę w prezentacji multimedialnej. Po zobaczeniu pierwszego slajdu z zawartością treści, którą chcemy przekazać, słuchacze wyrabiają sobie opinię na nasz temat. Oni już wiedzą (a przynajmniej myślą, że wiedzą), kto przed nimi stoi. Warto zadbać o to, aby kolory były stonowane, przyjemne dla oka oraz żeby było ich mało. Najlepiej wybrać 2-3 kolory, na których będziemy bazować podczas tworzenia prezentacji multimedialnej. Ponad to znacznie lepiej czyta się teksty, gdzie jest ciemna czcionka na jasnym tle niż na odwrót. Jest to kolejny klucz do sukcesu. Zadbajmy też o podstawową wiedzę o łączeniu się kolorów. Zestawy, które się „gryzą” to na przykład czerwony-różowy, biały-żółty, różowy-żółty.

5. Dodatki

Dodatków powinno być jak najmniej. Dopuszczalne są specjalne przejścia pomiędzy slajdami – ciekawe urozmaicenie prezentacji. Jednak – tak jak w przypadku czcionki – wybieramy jedno przejście i stosujemy je do każdych slajdów. Unikajmy wszelkich animacji, śmiesznych obrazków, które mogłyby odwrócić uwagę słuchacza, bo to działa na naszą niekorzyść.

Mając taką wiedzę z pewnością wykażemy się profesjonalizmem, który może skutkować wysoką oceną w szkole, na studiach, awansem w pracy, czy dobrą przyswajalnością tematu przez studentów. Może nawet otwierać nam drzwi do świata biznesu, wielkich korporacji. Możliwości jest dużo, dlatego warto starać się doprowadzać nasze prace do perfekcji. Nawet jeżeli wygłoszenie prezentacji nie pójdzie nam najlepiej, słuchacze wezmą pod uwagę fakt, że staraliśmy się, a to jest najważniejsze.

Polecamy
Rank Tracker
Link Assistant
SEMRush
Brand24

O Azteq Azteq

Zobacz również

najlepsze blogi finansowe

Najlepsze Polskie Blogi Finansowe 2019

Z każdym rokiem, można zaobserwować zdecydowany wzrost odsetku społeczeństwa, który stara się żyć w zgodzie …