wtorek , 23 kwietnia 2024
pokój konferencyjny

Prezentacja multimedialna – o czym warto pamiętać


[ SEOWind.io - pisz treści które rankują się w TOPach ]

Wygłaszanie prezentacji multimedialnej jest niebywale stresujące. Spotykamy się z tym już w gimnazjum, a potem ciągnie się to za nami przez szkołę średnią, studia i pracę. Na samym początku zastanawiamy się, co zrobić, aby zachwycić swoją prezentacją oraz co zrobić, aby była czytelna. Zatem warto by było już na początku posiąść umiejętność robienia dobrych prezentacji, ponieważ są one kluczem do sukcesu na różnych szczeblach kariery zawodowej. Tak więc postawmy sobie pytanie:

“Co muszę zrobić, aby moja prezentacja multimedialna wypadła pozytywnie dla słuchaczy?”.

Zapraszam do poniższego artykułu, w którym odpowiem na to pytanie.

1. Konspekt

Konspekt jest rzeczą, która uratuje nas z opresji, gdy zestresujemy się na tyle mocno, że nie będziemy wiedzieli, co powiedzieć. Jak powinien wyglądać konspekt? Nie zapisujmy w nim słowo w słowo tego, co chcemy powiedzieć. Konspekt to nie skrypt. Najbezpieczniej jest zapisać numer slajdu, a pod nim hasła, o które powinniśmy zahaczyć podczas prezentacji. Jest to sposób, który w żadnym wypadku nas nie ogranicza, a pomaga skupić się na wątkach obecnych w danym slajdzie.

2. Ilość tekstu

Kiedy człowiek wybiera się na spotkanie, gdzie ktoś ma zaprezentować ciekawy temat za pomocą prezentacji, nie idzie tam po to, aby czytać teksty pokazywane za pomocą rzutnika. On przychodzi, aby ktoś zachwycił go słowem, aby słuchając, czuł, że jest we właściwym miejscu. Gdyby mu na tym nie zależało, kupiłby sobie książkę na dany temat albo godzinami surfował po internecie. Jednak przyszedł tu, na salę i patrzy, i czeka. Co mu zaprezentujemy? Slajdy zlane tekstem i nas co chwile zaglądających w skrypt, który sobie wydrukowaliśmy? Nie chcemy tego.
Co więc powinniśmy umieścić na slajdach? Przede wszystkim hasła. Na slajdach gdzie znajduje się tekst nie powinno być go dużo – maksymalnie 4-6 linijek. Jest to trudne, ale profesjonalne. Pamiętajmy, że nie zawsze tekst jest najlepszą opcją. Dobrą alternatywą jest obraz albo wykres, który dodatkowo nada naukowego charakteru. Tak więc im mniej, tym lepiej.

3. Zmiana slajdu

Wyobraźmy sobie, że postanowiliśmy wykazać się profesjonalizmem, jednak nie jesteśmy doświadczonymi mówcami. Zdecydowaliśmy się ustawić czasową zmianę slajdu. Wygłaszamy naszą prezentację i nagle STOP. Zapominamy, co mieliśmy powiedzieć. Szybko zerkamy na konspekt, ale nie potrafimy nic ubrać w słowa, w głowie czarna dziura. Czas leci. Slajd się zmienia, a słuchacze wiedzą, że zapomnieliśmy części swojego tekstu. Albo inaczej. Mówimy szybciej niż się spodziewaliśmy. Skończyliśmy omawiać dany slajd, a on się nie zmienia. Tak więc ta opcja jest zarezerwowana dla bardzo doświadczonych prelegentów. Początkującym i średnio zaawansowanym mówcom znacznie bardziej przypadnie do gustu opcja zmieniania slajdu ręcznie. Na spokojnie, bez stresu.

4. Czcionka i kolory

Czcionka powinna być stała. Przykładowo: jeżeli piszemy tytuł slajdu czcionką “Cambria” to pozostałe tytuły slajdów też powinny być napisane tą czcionką. Tak samo z treścią w slajdach. Zmienianie czcionek w każdym slajdzie może być niezłą zabawą dla nas, ale będzie wyglądać z pewnością nieestetycznie dla słuchaczy. Ponad to zadbajmy, aby czcionka była bez zbędnych udziwnień (np. Times New Roman) i kodowała polskie znaki (ą, ę, ś, ć, ł, ż, ź) oraz była odpowiednio duża.

Kolory odgrywają bardzo ważną rolę w prezentacji multimedialnej. Po zobaczeniu pierwszego slajdu z zawartością treści, którą chcemy przekazać, słuchacze wyrabiają sobie opinię na nasz temat. Oni już wiedzą (a przynajmniej myślą, że wiedzą), kto przed nimi stoi. Warto zadbać o to, aby kolory były stonowane, przyjemne dla oka oraz żeby było ich mało. Najlepiej wybrać 2-3 kolory, na których będziemy bazować podczas tworzenia prezentacji multimedialnej. Ponad to znacznie lepiej czyta się teksty, gdzie jest ciemna czcionka na jasnym tle niż na odwrót. Jest to kolejny klucz do sukcesu. Zadbajmy też o podstawową wiedzę o łączeniu się kolorów. Zestawy, które się “gryzą” to na przykład czerwonyróżowy, białyżółty, różowyżółty.

5. Dodatki

Dodatków powinno być jak najmniej. Dopuszczalne są specjalne przejścia pomiędzy slajdami – ciekawe urozmaicenie prezentacji. Jednak – tak jak w przypadku czcionki – wybieramy jedno przejście i stosujemy je do każdych slajdów. Unikajmy wszelkich animacji, śmiesznych obrazków, które mogłyby odwrócić uwagę słuchacza, bo to działa na naszą niekorzyść.

Mając taką wiedzę z pewnością wykażemy się profesjonalizmem, który może skutkować wysoką oceną w szkole, na studiach, awansem w pracy, czy dobrą przyswajalnością tematu przez studentów. Może nawet otwierać nam drzwi do świata biznesu, wielkich korporacji. Możliwości jest dużo, dlatego warto starać się doprowadzać nasze prace do perfekcji. Nawet jeżeli wygłoszenie prezentacji nie pójdzie nam najlepiej, słuchacze wezmą pod uwagę fakt, że staraliśmy się, a to jest najważniejsze.

O Azteq Azteq

Zobacz również

Jak wypozycjonować kanał na YouTube

YouTube to druga co do wielkości platforma wyszukiwania na świecie. Z tego powodu, każdy twórca …

Pierwszy Komentarz

  1. Pozwolę sobie dodać: przetrenuj prezentację na sucho. Nie musisz mieć słuchaczy, za to dobrze mieć duże lustro, wziąć coś co będzie udawać mikrofon postawić obok laptop ze slajdami i po kolei opowiedzieć wszystko.
    Slajdy powinny być raczej tłem i uzupełnieniem do opowiadanej historii/tematu, ale takie ich podglądanie pomoże się zapoznać z własnym materiałem 😉
    Najpopularniejszy problem (obok tremy przez którą zapomni się powiedzieć połowę ważnych rzeczy) to mówienie zbyt rozwlekle. Niby wiemy co powiedzieć, ale jak to wyjaśnić ludziom na sali, kiedy oni nie wszystko wiedzą, a co gorsza niektórzy jeszcze próbują przerywać pytaniami? Przetrenowanie prezentacji 2-3 razy (tak! trzeba kilka!) pomaga w zapamiętaniu nie tylko tego CO ale JAK powiedzieć, żeby zmieścić się w czasie.

    A na pytania najlepiej odpowiadać 1 zdaniem, nawet jeśli będzie to tylko zaproszenie do rozmowy osobistej po prezentacji. Inaczej nie mając doświadczenia, zwykle rozwalicie materiał i stracicie zainteresowanie reszty sali.