Home / Wszystkie / Prywatność na Facebooku – co powinieneś zrobić, aby chronić swoją prywatność na Facebooku

Prywatność na Facebooku – co powinieneś zrobić, aby chronić swoją prywatność na Facebooku


[ SEOWind.io - pisz treści które rankują się w TOPach ]

W ciągu ostatniego roku Facebook spotkał się z powszechną krytyką dotyczącą prywatności użytkowników i sposobu w jaki informacje są udostępniane na profilach. Ponieważ ustawienia prywatności Facebooka mogą być czasem trudne do odszyfrowania, utrudnia to użytkownikom platformy zrozumienie, jakie informacje są widoczne publicznie, a jakie nie. W rezultacie często prowadzi to do niekończącej się frustracji osób korzystających z tego najpopularniejszego serwisu społecznościowego.

Czy znalazłeś się w podobnej sytuacji i masz problem z profilem na Facebooku? Martwisz się, że możesz udostępniasz więcej informacji niż byś chciał? Jeśli odpowiedziałeś tak na te pytania, powinieneś wiedzieć, że wzmocnienie ochrony Twojego profilu jest tak naprawdę bardzo łatwe. Dzięki tym modyfikacjom możesz zablokować swój profil i udostępniać swoje informacje tylko tym, z którymi chcesz się nimi podzielić.

Aby ułatwić ochronę danych osobowych na Facebooku, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami dotyczącymi ochrony prywatności. Przestrzegaj ich ściśle, a będziesz w stanie zachować prywatność bez utraty przyjemności korzystania z serwisów jakie oferuje Facebook.

# 1 – Ogranicz udostępnianie postów jedynie do listy znajomych

Jeśli uaktualniasz swój status lub zdjęcie profilowe w serwisie Facebook, są one natychmiast widoczne na Twoim profilu. Jeśli Twoje ustawienia prywatności nie są prawidłowo skonfigurowane, może okazać się, że udostępniasz te informacje wszystkim użytkownikom w sieci.

Aby tego uniknąć, upewnij się, że ustawienia są tak dostosowane, aby te informacje były widoczne tylko przez Twoich znajomych. Możesz je zmienić w następujący sposób:

– Przejdź do opcji “Ustawienia” (której ikonka wygląda jak wizerunek koła zębatego)

– Wybierz “Ustawienia prywatności”

– Znajdź opcję “Kto może zobaczyć moje posty?” I upewnij się, że jest ustawiona na “Znajomi”. Jeśli nie, kliknij przycisk “Edytuj” i zmień ta opcję

– Zapisz zmiany

Wprowadzając tę zmianę do ustawień prywatności, uniemożliwisz publikowanie ogólnie dostępnych postów w przyszłości.

# 2 – Akceptuj tylko zaproszenia od osób, które znasz

Ta wskazówka wydaje się oczywista, ale byłbyś zdziwiony, wiedząc, ile osób zaakceptuje każdego kto ich zaprosi jako znajomego. Łatwo jest ukryć swoją tożsamość i stworzyć fałszywy profil, aby szpiegować innych lub zdobyć informacje na ich temat. Jeśli otrzymasz zaproszenie od kogoś, kogo nie znasz, nie przyjmuj go. Jeśli klikniesz przycisk akceptacji, dasz tej osobie dostęp do całego profilu. Na pewno nie jest to dla Ciebie korzystne.

W razie wątpliwości wystarczy nacisnąć “Zignoruj żądanie” i przejść dalej. To aż takie proste!

# 3 – Nie publikuj żadnych osobistych informacji, których nie chcesz ujawnić

Facebook daje Ci szansę podzielenia się tak dużą ilością informacji, jaką chcesz. Od Twojego adresu, numeru telefonu i miejsca zatrudnienia do Twojego wykształcenia, zainteresowań i wiele więcej, nie ma praktycznie granicy tego co możesz ujawnić. Chociaż informacje te mogą być wykorzystane, aby ułatwić Ci kontakt z innymi osobami, którzy mają podobne zainteresowania, powinieneś podzielić się tylko tym, z czym się czujesz komfortowo. To jedyny sposób, aby nie pozwolić, aby Twoje dane nie dostały się w niepowołane ręce.

Wskazówka dotycząca premii: jeśli używasz aplikacji Facebook w telefonie komórkowym, pamiętaj, że numer telefonu komórkowego zostanie automatycznie udostępniony Twojej liście znajomych, którzy mają tę samą aplikację zainstalowaną w swoim telefonie. Jeśli nie chcesz, aby tak się stało, po prostu skorzystaj z Facebooka w przeglądarce internetowej lub unikaj jej używania przez telefon.

# 4 – Trzymaj się z dala od funkcji udostępniania lokalizacji.

Na pierwszy rzut oka funkcja „check-in” na Facebooku wydaje się interesująca. Korzystając z funkcji GPS w telefonie, Facebook pozwoli Ci podzielić się swoją obecną lokalizacją ze wszystkimi znajomymi. Dla tych, którzy chcą zachować codzienne miejsce pobytu dla siebie, pomijanie tej funkcji jest najlepszą drogą. W ten sposób nikt nie będzie w stanie sprawdzić, gdzie można Cię spotkać każdego dnia.

# 5 – Blokuj wszelkie aplikacje Facebooka

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z ilości informacji osobistych udostępnianych podczas korzystania z gier i aplikacji na Facebooku. To, co wydaje się niewinną zabawą, może stać się koszmarem. Liczne problemy z złośliwym oprogramowaniem i wirusami pojawiły się na niezabezpieczonych aplikacjach, powodując zagrożenie dla danych osobowych użytkowników.

Zanim zdecydujesz się zagrać w grę lub dodać aplikację do swojego profilu, zawsze upewnij się najpierw jakie dane są wymagane przed skorzystaniem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej zignorować daną aplikację. Kilka minut zabawy nie jest warte potencjalnych komplikacji, które mogą pojawić się później.

# 6 – Facebook Security

Sieci społecznościowe stają się istotnym narzędziem zarówno pod względem marketingu korporacyjnego, jak i codziennego życia osobistego, a Facebook niezmiennie pozostaje numerem 1 w takiej działalności. Jeśli chodzi o korzystanie z Facebooka, ważne jest, aby odpowiednio skonfigurować ustawienia zabezpieczeń, tak aby zapewnić sobie jak najlepszą ochronę.

Gdzie można znaleźć ustawienia zabezpieczeń Facebooka

Istnieje kilka opcji a stronie Facebooka oferujących możliwości, które mogą poprawić Twoje bezpieczeństwo w sieci, a tylko ich odpowiednia konfiguracja może zapewnić najlepszą ochronę.

# 7 – Ustawienia zabezpieczeń

Po zalogowaniu się na swoim profilu i wejściu na główną stronę kliknij na strzałkę w prawym górnym rogu strony. Spowoduje to otwarcie menu, gdzie znajduje się opcja “Ustawienia konta”, którą należy wybrać. Stąd wybierz opcję „Bezpieczeństwo”, aby uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji.

– Bezpieczne przeglądanie – ważne jest, aby podczas przeglądania Facebooka zawsze korzystać z opcji bezpiecznego przeglądania. Witryna sama w sobie nie zawiera żadnych metod szyfrowania, które chronią Twoje dane i ważne jest, aby chronić się przed hakerami, używając bezpiecznego połączenia.

– Powiadomienia o Logowaniu – Jeśli obawiasz się, że Twój profil na Facebooku jest odwiedzany przez osoby nieupoważnione, zaznacz opcję powiadomienia przez e-mail lub tekst, za każdym razem, gdy ktoś uzyska dostępu do Twoich informacji z nowego urządzenia. Aby uzyskać potwierdzenie, z jakiego miejsca nastąpiło logowanie skorzystaj z opcji „Sesje Aktywnych”, która poinformuje Cię o lokalizacjach, w których nastąpiło logowanie do Twojej strony na Facebooku.

– Jeśli nieupoważniony dostęp jest szczególnym problemem, użyj Generatora Kodu, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Po zastosowaniu tej funkcji będziesz otrzymywać osobiste kody dostępu, które muszą być użyte do wprowadzania zmian lub mogą generować automatyczne aktualizacje haseł, dzięki czemu Twoje bezpieczeństwo zostanie zoptymalizowane. W ten sam sposób „App Password” jest idealną metodą ograniczania pobierania plików na Facebooku, dzięki czemu Twoja strona będzie chroniona przed aplikacjami, które chcą wprowadzić zmiany na Twoim profilu.

# 8 – Ustawienia i Narzędzia Prywatności

“Prywatność” to kolejna kategoria w “Ustawieniach konta”, która wymaga trochę uwagi:

– Kto może zobaczyć dodawaną przeze mnie zawartość – dzięki temu możesz ustalać, kto może widzieć Twoje przyszłe posty i wszystko co zamieszczasz na swoim profilu. Możesz wybrać opcję “Publiczne”, “Znajomi”, “Tylko ja” lub “Niestandardowe”, które pozwalają na wybieranie konkretnych osób, które mogą uzyskać dostęp do tego, co opublikowałeś.

Pamiętaj, ta opcja wpłynie na ustawienie wszystkich przyszłych postów, ale nie zmieni ustawień poprzednio opublikowanych postów. To należy zmienić w „Dzienniku aktywności”. Jeśli jednak chcesz zmienić te ustawienia dla pojedynczego wpisu, takie opcje są również widoczne u dołu każdego wpisu, podczas gdy aktualizujesz swój statut.

Dziennik Aktywności” Facebooka pozwala zidentyfikować i zarządzać określonymi wpisami i zdecydować, czy mają się pojawić na Twojej osi czasu. Jeśli niepożądane aplikacje umieszczają zwartość na Twojej osi czasu możesz je usunąć używając funkcji „Dziennika Aktywności”.

Czy wiesz, że podczas gdy Ty i Twoi znajomi polubicie lub podzielicie się postami, nawet jeśli ograniczyłeś dostęp do swoich postów, nie znaczy to, że Twoi znajomi też to zrobili. Aby ograniczyć widoczność postów, które polubiłeś tylko dla grona swoich znajomych, użyj kolejnej opcji w tej sekcji zatytułowanej „Ogranicz odbiorcę postów udostępnionych znajomym lub publicznie”. Zapewni to, że nikt poza Twoimi znajomymi nie będzie miał dostępu do postów, które zostały Ci udostępnione lub które polubiłeś. A po wybraniu opcji ograniczającej widoczność Twoich postów, dlaczego nie aktualizować swojego statusu na Facebooku, informując znajomych o tym, co zrobiłeś i zachęcić ich do tego samego.

– Kto może mnie wyszukać – jeśli nie ograniczasz ilości osób, które mogą Cię odnaleźć w serwisie Facebooka, Twoje dane są dostępne na serwerze. Każdy, kto może zidentyfikować Twój numer telefonu lub adres e-mail, albo przez przypadkowe wyszukiwanie lub inne Twoje dane, może łatwo Cię odnaleźć. Jeśli chcesz, aby Twoje dane osobiste były bezpieczne, ograniczenie osób, które mogą Cię odnaleźć do znajomych lub znajomych znajomych mogą zmniejszyć ilość niepożądanej uwagi. Oczywiście, firmy, które chcą uzyskać jak największą widoczność, powinny zawsze wybierać opcje, która pozwala każdemu na wyszukanie ich profilu, ale w przypadku osób prywatnych, może to prowadzić do niechcianego zainteresowania.

Drugie ustawienie w dziale „Kto może mnie wyszukać” wymaga podjęcia decyzji, czy chcesz, aby link do Twojego profilu był dostępny w wyszukiwarkach poza Facebookiem. Dla firm, które chcą zwiększyć pozycjonowanie w wyszukiwarkach, taka opcja może być bardzo dobrym pomysłem. Ale jeśli jesteś osobą prywatną, która nie chce, ich nowa bielizna pokazała się w sieci za każdym razem, gdy ktoś wpisze słowo “majtki”, odrzucenie tej opcji jest rozsądnym wyborem.

# 9 – Ogłoszenia na Facebooku

Ta ostania funkcja, którą warto odnotować pojawia się w rubryce “Ustawienia konta” pod “Reklamy”. Ta kategoria oferuje Ci możliwość ograniczenia ilości informacji na Twój temat wykorzystywanych przez Facebooka.

Wiele organizacji i osób fizycznych nie chce, aby ich imię było identyfikowane ze stronami lub osobami, które „polubili”, jednak te informacje te mogą być rozpowszechniane w sieci Facebook, chyba, że wybrałeś odpowiednie opcje. Poświęć chwilę, aby zrozumieć, w jaki sposób Facebook może wykorzystywać informacje na Twój temat, aby promować strony i produkty i jeśli nie jesteś zadowolony zrezygnuj z tej funkcji, aby mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne.

Podsumowanie

Najlepszym sposobem na utrzymanie bezpieczeństwa na Facebooku jest zrozumienie, że Twoje dane mogą być bardzo łatwo udostępniane w sieci. Mimo, że odpowiednie funkcje mogą wpłynąć na wzmocnienie Twojej ochrony, najbardziej pewną rzeczą jest rozważenie tego, co wprowadzasz do sieci i zachowanie ciągłej uwagi.

– Zachowaj Twoje dane osobiste dla siebie i nie akceptuj zaproszeń od osób, których nie znasz.

– Zastanów zanim opublikujesz zdjęcia, i jak je oznaczysz.

– Upewnij się, że wylogujesz się z sesji prawidłowo, aby uzyskać bezpieczeństwo Twoich informacji.

– Ale przede wszystkim, bądź ostrożny. Bądź na bieżąco z tym jak działają serwisy społecznościowe a możesz spokojnie korzystać z opcji jakie oferują bez ograniczeń.

Użyj tych wskazówek, aby zachować bezpieczeństwo

Facebook to świetne narzędzie, aby pozostać w kontakcie z przyjaciółmi, rodziną i kolegami, ale Twoja prywatność nigdy nie powinna być narażona na niebezpieczeństwo. Uważaj na to, co publikujesz w sieci, zarówno na Facebooku, jak i poza. Dopóki przestrzegasz tych zaleceń, nie powinieneś się martwić, że Twoje dane znajdą się w niewłaściwych rękach.

O Azteq Azteq

Zobacz również

Jak wypozycjonować kanał na YouTube

YouTube to druga co do wielkości platforma wyszukiwania na świecie. Z tego powodu, każdy twórca …